HEDEFE YÖNELİK UZANMA DAVRANIŞININ ÇOK MODLU ANALİZİ
MULTIMODAL ANALYSIS OF GOAL-DIRECTED REACHING BEHAVIOR
- Tez No: 998239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Davranışın nöral temellerinin anlaşılması, sinirbilimin temel problemlerinden biridir ve algı, dikkat, motivasyon, karar verme ve motor kontrol gibi süreçlerin çok bölgeli nöral etkileşimler üzerinden nasıl organize edildiğinin ortaya konmasını gerektirmektedir. Hedefe yönelik motor davranışlar, bu bilişsel süreçlerin motor çıktılarla bütünleştiği elverişli bir deneysel çerçeve sunmaktadır. Bununla birlikte, davranışın sürekli ve çok boyutlu yapısının yüksek zamansal çözünürlüklü nöral kayıtlarla bütünleştirilmesi metodolojik açıdan önemli zorluklar içermektedir. Bu çalışma, hedefe yönelik uzanma davranışının nöral, kinematik ve ağ düzeyindeki mekanizmalarını bütüncül bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle canlının kendi zamanlamasıyla başlattığı görevlerde hareket planlama, başlatma ve ödül değerlendirme süreçlerinin altında yatan dinamikler; yüksek yoğunluklu elektrofizyolojik kayıtlar, yüksek hızlı video sistemleri ve davranışsal sensörler kullanılarak araştırılmıştır. Farklı örnekleme hızlarına sahip çok modlu verilerin hizalanması amacıyla LED tabanlı, SVD ve ICA içeren otomatik bir senkronizasyon yöntemi geliştirilmiş ve sistemler arası zaman hatası 10 ms'nin altına indirilmiştir. Davranış analizi kapsamında DeepLabCut ile işaretçisiz pozisyon takibi gerçekleştirilmiş; kinematik özellikler Bi-LSTM ağları kullanılarak bekleme, uzanma ve içme segmentlerine yüksek doğrulukla sınıflandırılmıştır. Davranış segmentlerinin nöral belirleyicilerini ortaya koymak amacıyla hipokampusun CA1 bölgesi referans alınarak LFP bant güçleri, spike ateşleme oranları, bölgeler arası spektral koherans, faz–genlik kenetlenmesi (PAC) ve gözbebeği temelli fizyolojik ölçütler birlikte değerlendirilmiştir. Rastgele Orman modelleri ve SHAP analizi ile özniteliklerin göreli katkıları nicel olarak belirlenmiştir. Bulgular, CA1 teta osilasyonlarının hedefe yakınlık ile ilişkili olduğunu; CA1 beta aktivitesinin ise ödül beklentisi ve sonuç değerlendirme süreçlerinde rol oynadığını ortaya koymuştur. Davranış segmentlerinin sınıflandırılmasında tekil CA1 nöral aktivite ölçütlerinden ziyade çok bölgeli fonksiyonel bağlantısallığın belirleyici olduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak çalışma, hedefe yönelik uzanma davranışların ağ düzeyindeki organizasyonuna hem metodolojik hem de mekanistik katkılar sunmakta; elde edilen bulguların Parkinson ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklarda bozulan bağlantısallık örüntülerinin anlaşılması için normatif bir referans çerçeve oluşturma potansiyeli taşıdığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding the neural basis of behavior requires clarifying how perception, attention, motivation, decision-making, and motor control are organized through distributed network interactions. Goal-directed motor behaviors provide a powerful experimental framework in which these cognitive processes can be examined in relation to measurable motor outputs. However, integrating the continuous and multidimensional structure of behavior with high temporal resolution neural recordings presents significant methodological challenges. This study investigates the neural, kinematic, and network-level mechanisms of goal-directed reaching behavior using a multimodal and integrative approach. Emphasis is placed on self-paced tasks, in which movement initiation is internally generated rather than externally cued. The neural dynamics underlying movement planning, initiation, and reward evaluation were examined using high-density electrophysiological recordings, high-speed video systems, and behavioral sensors. To align multimodal data acquired at different sampling rates, an automated LED-based synchronization pipeline incorporating SVD and ICA was developed, reducing inter-system timing error to below 10 ms. Markerless pose estimation was performed using DeepLabCut, and kinematic features were classified into waiting, reaching, and drinking segments using Bi-LSTM networks with high accuracy. To identify neural determinants of behavioral segments, the hippocampal CA1 region was used as a reference node. LFP band power, spike firing rates, inter-regional spectral coherence, phase–amplitude coupling (PAC), and pupil-based physiological measures were analyzed jointly. Random Forest models combined with SHAP analysis were employed to quantify feature contributions. Results indicate that CA1 theta oscillations are associated with target proximity, whereas CA1 beta activity is linked to reward expectation and outcome evaluation. Behavioral segmentation was driven more strongly by inter-regional functional connectivity than by single-neuron CA1 activity. Overall, the study provides methodological and mechanistic insights into the network-level organization of goal-directed reaching behavior and offers a normative reference framework for understanding disrupted connectivity patterns in neurodegenerative disorders such as Parkinson's and Alzheimer's disease.