Küçük ve orta ölçekli imalat işletmelerinin sermaye yapısını etkileyen faktörler ve Afyon'daki işletmeler üzerine bir araştırma
Capital structure determinants of small and medium sized manufacturing firms: A survey of firms in Afyon
  1. Tez No: 99824
  2. Yazar: VEYSEL KULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
DOKTORA TEZ OZETI KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İMALAT İŞLETMELERİNİN SERMAYE YAPISINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER VE AFYON'DAKİ İŞLETMELER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Veysel KULA İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ocak 2000 Danışman: Prof.Dr.Halim SÖZBİLİR Bu çalışma küçük ve orta ölçekli imalat işletmelerinin sermaye yapılarını etkileyen faktörleri ortaya koymaya çalışmıştır. Öncelikle piyasa koşullarının ve işletmeye özgü faktörlerin sermaye yapısına etkisi ele alınmıştır. Bu amaçla piyasa koşulları olarak genel ekonomik durumun, sermaye piyasalarının ve bankaların uzun vadeli fon yaratma gücünün etkileri incelenmiştir. Sermaye yapısında rolü ele alınan işletmeye özgü faktörler ise işletmenin faaliyet gösterdiği endüstri, işletme stratejisi, varlıkların ve harcamaların yapısı, işletme büyüklüğü, işletme büyümesi ve kar payı politikasıdır. Daha sonra sermaye yapışım açıklayan bir yaklaşım olarak optimal sermaye teorisi incelenmiştir. Bu bağlamda vergilemenin, iflas maliyetlerinin ve temsilci maliyetlerinin sermaye yapısına etkisi ele alınmıştır. Bunu takiben sermaye yapısını açıklamada optimal sermaye teorisine alternatif olan finansal hiyerarşi teorisi açıklanmıştır. Son olarak Afyon'da yerleşik 80 adetten oluşan örneklem işletme ile yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanan anketin sonuçlan değerlendirilmiştir. Anket sonuçlan analizi, örneklem grubun sermaye yapısı kararlarında optimal sermaye yaklaşımım değil finansal hiyerarşi yaklaşımım takip ettiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT CAPITAL STRUCTURE DETERMINANTS OF SMALL AND MEDIUM SIZED MANUFACTURING FIRMS: A SURVEY OF THE FIRMS IN AFYON Veysel KULA Department of Management Afyon Kocatepe University, The Institute of Social Sciences January 2000 Advisor: Prof.Dr.Halim SÖZBİLİR This dissertation aims at exploring the capital structure determinants of small and medium sized manufacturing firms. Firstly the effects of general market conditions, namely the general economic condition, the capital markets and the ability of banks to supply long-term funds to firms are analyzed. This is followed by the analysis of the efects of those firm-specific factors: industry type that firms belong to, firm strategy, asset structure, firms size, firm growth and dividend policy. Afterwards, the optimal capital structure theory is investigated by surveying the effects of taxes, bankruptcy costs and agency costs on capital structure. Then the pecking order theory, the main rival of the target capital structure theory is analyzed. The study presents the results of a survey which is conducted during interviews with the high-ranking directors of the sample of 80 firms located in Afyon. The survey results show that the sample firms follow pecking order approach rather than target capital structure approach in their* financing decisions.