Öğretmenlerin çevrimiçi öğrenme ortamlarına yönelik güven algılarının ortamı kullanma niyetlerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of teachers' perceptions of trust in online learning environments on their intentions to use the environme
- Tez No: 998243
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM ALEV ÖZKÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, mesleki gelişimde çevrimiçi öğrenme ortamlarına katılan öğretmenlerin güven algıları ve duygularının, bu ortamları kullanma niyetleri üzerindeki etkisini ve ortama yönelik güvene ilişkin öğretmen görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Güven, güvenilen tarafın, üç temel niteliği (benevolence, ability, integrity) üzerinden tanımlanmaktadır. Araştırma amacı doğrultusunda, güvenin üç temel boyutunun, harici değişkenler olarak Teknoloji Kabul Modeli'ne dâhil edilmesiyle, alanyazın temelinde,“Çevrim İçi Öğrenme Ortamları Hipotetik Güven Modeli”oluşturulmuştur. Oluşturulan hipotetik modelde, değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla, dokuz hipotez kurulmuş ve hipotezler, yapısal eşitlik modeli analizi ile sınanmıştır. Araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, Samsun ilinde devlet okullarında görev yapan 254 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, araştırma kapsamında geliştirilen“Çevrimiçi Öğrenme Ortamına Yönelik Öğretmen Güvenine Dayalı Teknoloji Kabul Modeli Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile 10 öğretmenin, çevrimiçi öğrenme ortamına yönelik güvene ilişkin görüşleri alınmıştır. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizinde, içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, hipotetik olarak oluşturulan modelin doğrulandığını ve modelin geçerli, güvenilir ve kabul edilebilir düzeyde uyum gösterdiğini ortaya koymuştur. Algılanan fayda değişkeninde görülen varyansın %41'i; sistem yönetimine güven, öğrenme ortamına güven ve algılanan kullanım kolaylığı tarafından açıklanmıştır. Algılanan kullanım kolaylığı değişkeninde görülen varyansın %50'si sistem yönetimine güven ve öğrenme ortamına güven tarafından açıklanmıştır. Eğitim içeriğine güvenin, algılanan fayda ve algılanan kullanım kolaylığı üzerinde etkisi bulunmamıştır. Araştırmanın bulguları ve ulaşılan sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. Araştırmanın, mesleki gelişim sürecinde, öğretmenlerin çevrimiçi öğrenme ortamına yönelik güvenini, çok boyutlu olarak ele alması yönüyle çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Trust is defined based on three fundamental qualities: benevolence, ability, and integrity. In line with the research objective, a“Hypothetical Trust Model for Online Learning Environments”was developed by incorporating these three dimensions of trust as external variables into the Technology Acceptance Model, grounded in the literature. To investigate the relationships between variables in the proposed model, nine hypotheses were formulated and tested using structural equation modeling analysis. A mixed-methods approach was employed. The study group consisted of 254 teachers working in public schools in Samsun during the spring semester of the 2024-2025 academic year. Data were collected using the“Technology Acceptance Model Scale Based on Teacher Trust in Online Learning Environments,”developed for this research. Additionally, semi-structured interviews were conducted with 10 teachers to gather their views on trust toward online learning environments, and content analysis was applied to the interview data. Findings confirmed the hypothetical model, demonstrating that it showed valid, reliable, and acceptable fit. Forty-one percent of the variance in perceived usefulness was explained by trust in system management, trust in the learning environment, and perceived ease of use. Fifty percent of the variance in perceived ease of use was explained by trust in system management and trust in the learning environment. Trust in educational content had no significant effect on perceived usefulness or perceived ease of use. This study is expected to contribute to the literature by addressing teachers' trust toward online learning environments in a multidimensional manner within the context of professional development.