Servikal kanser tanısı alan ve almayan olguların serviks mikrobiyotasında Fusobacterium nucleatum ve Anaerococcus prevotii kolonizasyonunun karşılaştırılması
Comparison of Fusobacterium nucleatum and Anaerococcus prevotii colonisation in the cervical microbiota of cases with and without cervical cancer diagnosis
- Tez No: 998264
- Danışmanlar: PROF. DR. HRİSİ BAHAR TOKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Serviks kanseri kadınlarda insidans ve mortalite açısından en yaygın dördüncü kanserdir. Mikrobiyota bakterilerinin servikal kanserle ilişkisine yönelik araştırmalar son yıllarda hız kazanmıştır. Biz de çalışmamızda servikal mikrobiyotada bulunan F. nucleatum ve A. prevotii'nin HPV pozitifliğinde varlığını ve göreceli miktarlarını karşılaştırarak, bu bakterilerin servikal kanser ile ilişkisinin olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Kasım 2024–Ağustos 2025 tarihleri arasında 40 servikal kanserli hastanın ve 40 kontrol bireyin servikal sürüntü örnekleriyle gerçekleştirildi. Hasta ve kontrol grupları <50 yaş ve ≥50 yaş olmak üzere iki alt grupta incelendi. F. nucleatum ve A. prevotii varlığı ve göreceli miktarları qPCR yöntemiyle belirlendi. Sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu yaş dikkate alınmadan karşılaştırıldığında hastalarda F. nucleatum ve A. prevotii varlığı istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,044, p=0,009). Yaş gruplarımız dikkate alındığında <50 yaş grubunda F. nucleatum ve A. prevotii varlığı hastalarda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,027, p=0,022). ≥50 yaş grubunda hasta ve kontroller arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p=0,766, p=0,314). Gerek yaş grubu dikkate alınmadan gerekse yaş gruplarına göre yapılan değerlendirmede F. nucleatum ve A. prevotii miktarları gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemiştir (p=0,059, p=0,838, p=0,243, p=0,091, p=0,544, p=0,640). Sonuç: Yaştan bağımsız ve <50 yaş hasta grubunda F. nucleatum ve A. prevotii varlığı kontrol grubuna göre daha yüksek saptanmıştır. Bu bakterilerin miktarları açısından gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. F. nucleatum ve A. prevotii'nin servikal kanserle olası ilişkisine yönelik yüksek verimli moleküler yöntemlerle yapılacak kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Cervical cancer is the fourth most common cancer in women in terms of incidence and mortality. In recent years, research on the relationship between microbiota bacteria and cervical cancer has accelerated. In our study, we aimed to compare the presence and relative abundances of Fusobacterium nucleatum and Anaerococcus prevotii in the cervical microbiota in HPV-positive individuals to determine whether these bacteria are associated with cervical cancer. Materials and Methods: Our study was conducted between November 2024 and August 2025 using cervical swab samples from 40 cervical cancer patients and 40 control individuals. Both the patient and control groups were evaluated in two subgroups: <50 years and ≥50 years of age. The presence and relative abundances of F. nucleatum and A. prevotii were determined using qPCR method. The results were compared statistically. Results: When the patients and control groups were compared without considering age, the presence of F. nucleatum and A. prevotii was found to be statistically significantly higher in the patients (p=0,044, p=0,009). When the age groups were considered, the presence of F. nucleatum and A. prevotii in the <50-year age group was found to be statistically significantly higher in patients compared to the control group (p=0,027, p=0,022). No statistically significant difference was found between patients and controls in the ≥50-year age group (p=0,766, p=0,314). The quantities of F. nucleatum and A. prevotii did not show a statistically significant difference between the groups, both in the evaluation without considering the age groups and in the evaluation according to the age groups (p=0,059, p=0,838, p=0,243, p=0,091, p=0,544, p=0,640). Conclusion: Without considering age and in the <50-year patient group, the presence of F. nucleatum and A. prevotii was found to be higher in patients compared to the control group. No statistically significant difference was found between the groups in terms of the quantities of these bacteria. Comprehensive studies using high-throughput molecular methods are needed to investigate the possible association of F. nucleatum and A. prevotii with cervical cancer.