İzole fetal posterior serebral arter varyasyonunun bilateral internal karotis arter çapı üzerindeki etkisi
Impact of isolated fetal posterior cerebral artery variation on bilateral internal carotid artery diameter
  1. Tez No: 998263
  2. Yazar: CANAN BÜŞRA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Fetal posterior serebral arter varyasyonu, posterior serebral arter P1 segment çapının posterior komunikan arter çapından küçük olduğu durumu tanımlar. Willis poligonu varyasyonlarının poligonu oluşturan arteryel yapıların çap ve akım hacimlerinde değişikliğe neden olduğunu ortaya koyan çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Biz de çalışmamızda izole fetal posterior serebral arter varyasyonunun bilateral internal karotis arter çapı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Retrospektif olarak gerçekleştirilen çalışmamızda etik kurul onamı alınmış olup hastanemizde üç boyutlu time-of-flight manyetik rezonans anjiyografi çekimi yapılan ve uygun kriterleri sağlayan 853 olgu dâhil edilmiştir. Tüm hastaların internal karotis arter ve diğer intraserebral arter çapları ölçülmüş olup hastalar fetal posterior serebral arter varyasyonu açısından değerlendirilmiştir. Çalışmamızda fetal posterior serebral arter varyasyonu prevalansı %21,1 bulunmuştur. Gruplar içerisinde bilateral internal karotis arter çapları karşılaştırıldığında izole fetal posterior serebral arter grubunda anlamlı fark saptanmış olup ipsilateral taraftaki internal karotis arter çapı daha geniş bulunmuştur (p=0,005). Gruplar arasında bilateral internal karotis arter ortalama çapları karşılaştırıldığında bilateral fetal posterior serebral arter ve izole fetal posterior serebral arter grubundaki değerler kontrol grubunun değerlerine göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p=0,032; p=0,001). Gruplar arasında baziller arter çapları karşılaştırıldığında anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p<0,001). Baziller arter çapının en yüksek olduğu grup kontrol grubu, en düşük olduğu grup bilateral fetal posterior serebral arter grubu olarak bulunmuştur. Çalışmamız, fetal posterior serebral arter varyasyonunun özellikle internal karotis arter olmak üzere Willis poligonunu oluşturan arterlerde belirgin çap farklılıklarına ve muhtemel intrakraniyal hemodinamik değişikliklere yol açtığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Fetal posterior cerebral artery variation is defined as the condition in which the diameter of the posterior cerebral artery P1 segment is smaller than the posterior communicating artery. Various studies have demonstrated that Circle of Willis variations may lead to changes in the diameters and flow volumes of the arterial structures constituting the Circle of Willis. In our study, we aimed to investigate the impact of isolated fetal posterior cerebral artery variation on bilateral internal carotid artery diameters. In this retrospective study, with the approval of the ethics committee, 853 cases who underwent three dimensional time-of-flight magnetic resonance angiography in our hospital and met the inclusion criteria were included. The diameters of the internal carotid arteries and other intracerebral arteries were measured in all patients.All patients were evaluated for the presence of fetal posterior cerebral artery variation. In our study, the prevalence of fetal posterior cerebral artery variation was found to be %21,1. When comparing bilateral internal carotid artery diameters within the groups, a significant difference was observed in the isolated fetal posterior cerebral artery group, with the ICA diameter on the side of the variation being larger (p=0.005). When the mean internal carotid artery diameters were compared between the groups, the values in both the bilateral fetal posterior cerebral artery and isolated fetal posterior cerebral artery groups were significantly higher than those in the control group (p=0,032; p=0,001). Significant differences were also found in basilar artery diameters among the groups (p<0.001). The highest basilar artery diameter was observed in the control group, while the lowest was found in the bilateral fetal posterior cerebral artery group. Our study demonstrates that fetal posterior cerebral artery variation leads to significant diameter differences in the arteries constituting the Circle of Willis, particularly the internal carotid artery, and may result in potential intracranial hemodynamic alterations.