Gösteri toplumu bağlamında hedonik tüketim kültürünün Y ve Z kuşakları örneğinde analizi
An analysis of hedonic consumption culture in the context of the society of the spectacle: The case of generations Y and Z
  1. Tez No: 998292
  2. Yazar: ASLIHAN MERİÇ ÖZTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, günümüz tüketim toplumunda Y ve Z kuşaklarının hedonik ve gösterişçi tüketim pratiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Guy Debord'un gösteri toplumu kuramı ve Thorstein Veblen'in hedonik tüketim anlayışı çerçevesinde ele alınan bu tez, tüketimin günümüzde yalnızca ekonomik bir faaliyet olmaktan çıkıp bireylerin kimlik inşası, sosyal statü ifadesi ve görünürlük arayışına hizmet eden kültürel bir gösteriye dönüştüğü varsayımından yola çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın kuramsal zemini, Debord'un bireylerin gerçek yaşam pratiklerinin yerine geçtiğini belirttiği temsiller ve gösteri ile Veblen'in tüketim aracılığıyla bireyler tarafından sınıfsal aidiyetin sergilenişini belirttiği düşüncülerinin arasındaki kesişim noktalarını kapsamaktadır. Araştırmanın temel amacı, Y ve Z kuşaklarının hedonik tüketim pratiklerini anlamak ve bu tüketim pratiklerinin nasıl birer toplumsal ve kültürel performansa dönüştüğünü ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği kullanılmıştır. Farklı sosyoekonomik koşullara doğmuş olan Y ve Z kuşağı bireylerle yapılan görüşmeler aracılığıyla, tüketim davranışlarının altında yatan arzular, imgeler ve sosyal beklentilerin analiz edilmesi hedeflenmiştir. Araştırma sonuçları, Y ve Z kuşaklarının tüketim motivasyonlarındaki farkın da altını çizerek günümüz bireylerinin tüketim pratiklerinin yalnızca nesneye edinmeye yönelik değil, aynı zamanda, hatta daha güçlü bir motivasyonla anlam, statü ve kimlik üretimine yönelik olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yönüyle tez, tüketim ve kuşak araştırmalarına katkı sunmayı, reklam ve pazarlama uygulamaları için kaynak bir kaynak olmayı ve dijitalleşen toplumda bireyin toplumsal görünürlüğünü nasıl inşa ettiğine dair özgün bir bakış açısı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the hedonic and conspicuous consumption practices of Generations Y and Z within the context of contemporary consumer society. Drawing on Guy Debord's theory of the society of the spectacle and Thorstein Veblen's perspective on consumption, the study is based on the assumption that consumption has transformed from a purely economic activity into a cultural practice associated with identity construction, social status, and visibility. The theoretical framework focuses on the intersection between Debord's argument that representations replace lived social reality and Veblen's view that class affiliation is displayed through consumption practices. The main objective of the research is to understand the hedonic consumption behaviors of Generations Y and Z and to explore how these behaviors become social and cultural performances. For this purpose, semi-structured in-depth interviews were conducted with individuals from Generations Y and Z who come from different socioeconomic backgrounds. The findings indicate that contemporary consumption practices are not limited to acquiring goods but are increasingly oriented toward the production of meaning, identity, and status, while also revealing differences in consumption motivations between the two generations.