Gümrük vergileri ve kur politikalarının dış ticaret hadlerine etkisi (Türkiye uygulaması: 1982-1996 dönemi)
The Effect of custom duties and foreign exchange policies on the terms of trade (Turkish case: 1982-1996 period)
- Tez No: 99830
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHABETTİN YİĞİTBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
DOKTORA TEZ ÖZETİ GÜMRÜK VERGİLERİ VE KUR POLİTİKALARININ DIŞ TİCARET HADLERİNE ETKİSİ (TÜRKİYE UYGULAMASI: 1982-1996 DÖNEMİ) Metin YILDIRIM İktisat Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2000 Danışman: Prof.Dr. Şehabettin YİĞİTBAŞI Çalışmada gümrük vergileri ve döviz kuru' politikalarının dış ticaret hadleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu etkinin değerlendirilmesi için gümrük vergileri, döviz kurları ve dış ticaret hadleri teorik olarak ve tarihsel gelişim açısından ele alınmıştır. Bu değişkenlerin teorik ilişkilerinin yanısıra Türkiye'deki özellikle 1980 sonrası gelişim ve uygulamaları açıklanmıştır. Dış ticaret hadleri eksen olarak ele alınmış, Türk dış ticaretinin gelişimi ortaya konmuştur. 1982- 1996 dönemini içine alan ekonometrik analiz sonucunda, gümrük vergilerinin ve döviz kurlarının dış ticaret hadlerini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF CUSTOM DUTIES AND FOREIGN EXCHANGE POLICIES ON THE TERMS OF TRADE (TURKISH CASE: 1982-1996 PERIOD) Metin YILDIRIM Department of Economics Afyon Kocatepe University Institute of Social Sciences May 2000 Adviser: Prof. Dr. Şehabettin Yİ?İTBAŞI This study aim at exploring the effects of customs duties and foreign exchange policies on the terms of trade. In order to capture this effect, customs duties, foreign exchange rates and terms of trade are analyzed both theorotically and within the context of their historical development. As well as theorotical relationship of these variables, their development and application especially after 1980 in Turkey are also studied. Primarily focusing on the terms of trade, the study explains the development of Turkey's foreign trade. The econometric analysis of 1982-1996 data shows that custom duties and foreign exchange rates effect terms of trade.