TRT Çocuk Kitaplık uygulamasındaki kitapların değer eğitimi kapsamında incelenmesi
Research of books at TRT Çocuk Ki̇taplik application in terms of values education
- Tez No: 998366
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİB HAMURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karakter ve Değer Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karakter ve Değer Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada TRT Çocuk Kitaplık Uygulamasında yer alan eserlerin değer eğitimi açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Schwartz'ın Evrensel Değerler Kuramı ile 2024 yılında tanıtılan Türkiye Yüzyılı Maarif Modelinde öne çıkan değerlerin, uygulamadaki kitaplarda ne düzeyde temsil edildiği araştırılmıştır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden durum deseni çalışmasıyla yürütülmüş ve veri toplama aracı olarak doküman inceleme tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini uygulamada bulunan 270 kitap oluştururken, sistematik rastgele örnekleme yöntemiyle her kategoriden 20 olmak üzere toplam 100 kitap örnekleme dahil edilmiştir. Veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, değerlerin kitaplarda eşit oranda temsil edilmediğini göstermektedir. Schwartz'ın kuramına göre en sık vurgulanan değer ''İyilikseverlik'', en az vurgulanan değerler ise ''Geleneksellik'' ve ''Evrenselcilik'' olmuştur. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli çerçevesinde ise ''Yardımseverlik'' değeri en çok vurgulanan değer olurken, ''Mahremiyet'', ''Mütevazılık'' ve ''Vatanseverlik'' değerlerine sınırlı düzeyde yer verilmiştir. Sonuç olarak TRT Çocuk Kitaplık Uygulamasındaki kitapların değer aktarımında önemli bir potansiyele sahip olduğu, ancak değer çeşitliliğinin dengelenmesi gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the books in the TRT Kid Digital Library in terms of value education. The research focuses on how Schwartz's Theory of Universal Values and the values emphasized in the Turkiye Century Education Model (2024) are represented in these books. The study was conducted using a qualitative case study design, and a document analysis was used as the data collection technique. The population of the study consisted of 270 books. Document analysis was used as the data collection technique. The systematic random sampling was used to select 100 books from five different categories. Data was analyzed through content analysis. Findings reveal that the values are not represented equally in the books. According to Schwartz's theory, the most frequently emphasized value was ''Benevolence'' but ''Tradition'' and ''Universalism'' were the least emphasized. Within the Turkiye Century Education Model, ''Helping'' was the most emphasized value but ''Privacy'', ''Modesty'' and ''Patriotism'' were the least emphasized values. In conclusion, TRT Kid Digital Library books have significant potential in transmitting values, but a more balanced distribution of values is needed.