BaBr2-Ba(H2PO2)2-H2O üçlü su-tuz sisteminin çözünürlük, iletkenlik, yoğunluk ve faz dengelerinin oda sıcaklığında incelenmesi
Investi̇gati̇on of solubi̇li̇ty, conducti̇vi̇ty, densi̇ty and phase equi̇li̇bri̇a of BaBr2-Ba(H2PO2)2-H2O ternary water-salt system at room temperature
  1. Tez No: 998370
  2. Yazar: BENAY YENİCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ERGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında; fizikokimyasal analiz yöntemleri kullanılarak; Ba2+/ Br⁻, (H2PO2)- // H2O dörtlü karşılıklı su-tuz sisteminde yer alan BaBr2-Ba(H2PO2)2-H2O üçlü sisteminin oda sıcaklığındaki yoğunluk, çözünürlük, iletkenlik ve faz dengeleri araştırılmıştır. BaBr2-Ba(H2PO2)2-H2O üçlü su-tuz sistemde ötonik noktaya varıncaya kadar bileşim-özellik oranları belirlenmiştir. BaBr2-Ba(H2PO2)2-H2O üçlü sistemin basit ötonik sistem türüne ait olduğu ve ötonik noktanın bileşimi (% kütle olarak) %22.54 BaBr2, %5.91 Ba(H2PO2)2, %71.55 H2O olduğu saptanmıştır. Sistemin bu ötonik noktasında sıvı faz ile BaBr2.H2O ve Ba(H2PO2)2.H2O kristalhidratlarının dengede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, using physicochemical analysis methods, the density, solubility, conductivity, and phase equilibria of the BaBr2-Ba(H2PO2)2-H2O ternary salt-water system, which is part of the Ba2+ // Br⁻, (H2PO2)⁻ // H2O quaternary reciprocal salt-water system, were investigated at room temperature until the system reached an eutonic point. The component-specific ratios were determined. It was found that the BaBr2-Ba(H2PO2)2-H2O ternary system belongs to the simple eutonic type, and the composition of the eutonic point (in mass %) was determined to be 22.54% BaBr2, 5.91%Ba(H2PO2)2, 71.55%H2O. It was determined that at this eutonic point of the system, the liquid phase is in equilibrium with the crystal hydrates BaBr2.H2O and Ba(H2PO2)2.H2O.