Hint Marāṭhā imparatoru Şivaci Mahārāc ve svarācya (özyönetim) düşüncesi
The Maratha emperor Shivaji Maharaj and the ideology of swarajya (self-governance)
- Tez No: 998373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KAYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, History, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hindoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Hindistan tarihinde önemli bir figür olan Hint Marāṭhā İmparatoru Şivācī Mahārāc'ın siyasal, dinsel ve kültürel kökenlerini ele alarak onun geliştirdiği Hindavī Svarācya düşüncesini tarihsel bağlamı içinde incelemektedir. Tez, Şivācī'nin liderliğinin şekillenmesinde etkili olan Dekkan coğrafyasının tarihsel ve siyasal arka planını Babür, Behmeni ve diğer Dekkan sultanlıklarının yönetimleri üzerinden değerlendirmekte; Bhonsle ailesinin kökeni, Şivācī'nin yaşamı ve Marāṭhā İmparatorluğu'nun kuruluş sürecini ayrıntılı biçimde analiz etmektedir. Araştırma, Şivācī'nin düşünsel mirasının Bhakti geleneği, özellikle de Rāmdās'ın öğretileri ışığında şekillenmiş olduğu; siyasi bağımsızlık arayışını yalnızca askerî ve idari bir hedef değil, toplumsal birlik, ahlaki özbilinç ve dinî meşruiyetle temellendirilen bir yönetim anlayışı hâline getirdiği sonucuna ulaşmaktadır. Bu bağlamda Svarācya, halkın kendi kaderini tayin hakkını kutsal bir sorumluluk olarak tanımlayan bütüncül bir etik-siyasal ideal olarak değerlendirilmiştir. Çalışma, ayrıca Şivācī'nin tarihsel kişiliğinin modern dönemde yoğun biçimde sembolleştirilmesi ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nde Tilak ve Gandhi gibi önde gelen isimler tarafından yeniden yorumlanması üzerinden, Svarācya düşüncesinin XVII. yüzyıldan günümüze uzanan ideolojik sürekliliğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak Şivācī'nin mirası, modern Hindistan'da ulus inşası, kimlik, bellek ve siyasal temsil tartışmalarında güçlü bir referans noktası olmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the political, religious, and cultural origins of Hindavī Svarācya, the ideological vision developed by the Marāṭhā ruler Shivaji Mahārāj, one of the most influential figures in Indian history. The study begins by contextualizing Shivaji's rise within the political dynamics of the Deccan region, analyzing the administrative and military environment shaped by the Mughal Empire, the Bahmani Sultanate, and subsequent Deccan kingdoms. It further explores the origins of the Bhonsle lineage, Shivaji's life, and the institutional foundations of the Marāṭhā state. The research concludes that Shivaji's intellectual and political vision was informed by the Bhakti tradition, particularly the teachings of Rāmdās, combining autonomy and self-governance with moral responsibility, social unity, and religious legitimacy. Thus, Svarācya is interpreted not merely as a political objective but as an ethical framework grounding the right of people to determine their own destiny. The study also investigates how Shivaji's historical persona has been symbolically reinterpreted in modern times, particularly during the Indian Independence Movement by figures such as Bal Gangadhar Tilak and Mahatma Gandhi. Through this perspective, the dissertation traces the ideological continuity and transformation of Svarācya from the seventeenth century to contemporary debates on nation-building, identity, memory, and political representation in India. Shivaji's legacy therefore remains a central point of reference in the symbolic, cultural, and political imagination of modern India.