Gezende HES kuvvet tüneli mühendislik jeolojisi
- Tez No: 9984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ESAT BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
öz Ermenek - Mut arasında yer alan Gezende Barajında, enerji amacı ile açılan Kuvvet Tüneli, 8521 m uzunluğa, sahiptir. Tünel güzergâhı boyunca serpantinleşmiş peridoditler, kristalize kireçtaşları, konglomera-kumtaşı-marn ve killi kireçtaşının oluşturduğu seri ile Miyosen yaşlı killi kireçtaşları izlenmektedir. Kuvvet tünelinin serpantinleşmiş peridoditlerde açılacak 50 m lik mesafede problem beklenmemektedir. Kristalize kireçtaşları, Bieniawski`ye göre Jeomekanik sınıflama değeri, RMR=83 olarak belirlenmiştir. Bu kayaçta tünel, delme-patlatma ile açılacaktır. Açılan boşluğun ayak ta durma süresi, on yıldan fazla olarak görülmektedir. Kristalize kireç taşları çok iyi kaya niteliğinde olduğu için birincil iksa gerekmemektedir. Kaya delinirken beklenen fay zonlarında çelik iksa ve ön kaplama önerilmiştir. Konglomera kumtaşı- marn ve killi kireçtaşının oluşturduğu seriyi temsilen incelenen kumtaşlarının RMR değeri 47 dir. Bieniawski 'ye göre orta kaya niteliğindedir. Kayaçta tünel delme-patlatma ile açılacaktır. Açılan boşlukta kayacın ayakta durma süresi 3,3 gün olarak belirlenmiştir. Kayaca birincil destek olarak, bulonlama, şatkrit ve çelik iksa önerilmiştir. Bu birimden sonra yer alan Dolomitik kireçtaşlarının RMR değeri 43 kaya cinsi orta kayadır. Tünel, bu kayaçta delme patlama ile açılacaktır. Açılan tünel boşluğunda Dolomitik kireçtaşları desteksiz yaklaşık 20 saat kadar durabilir. Tünel inşaatında bulonlama ve şatkrit önerilmiştir. Zayıf zonlarda çelik iksa da gerekir. Son olarak delinecek birim killi kireçtaşlarıdır. Kayacın RMR değeri 96 dir. Çok iyi kaya niteliği taşıyan killi kireçtaşları da delme-patlatma ile delinecektir. Kayaç, açılan tünel boşluğunda on yıldan fazla ayakta durabilmektedir. Killi kireçtaşlarında destek gerekmemekle birlikte marnlı seviyelerde çelik iksa ve şatkrit uygulanmalıdır*
Özet (Çeviri)
? ! ABSTRACT The power tunnel to be constructed for energy purposes at the Gezende Dam, located between Ermenek and Mut, is 8521 meters long. Along the roule of the tunnel a series of rocks consisting of serpantinized peridotites, crystallized limestones, conglomerates-sand stones-marls-marly limestones and Miocene aged marly limestone occur. In the first 50 meters of the power tunnel which will be exca vated through the serpantinized peridotites problems are not expected. For the crystallized limestones »according to Bieniawski's geomechanical classification, RMR*83 value is determined. This section of the tunnel will be advanced using drill and blast excavation techniques. Stand up time of this span is estimated for more than 10 years. Since the crys tallized limestones are of very good rock quality primary support is not required. While drilling the tunnel, at the expected fault zones stell support and primary lining are recommended. The sandstones, taken representative of conglomerate, sandstone, marl and marly lime stone series, have RMR value 47. According to Bieniawski, they are öf medium rock quality. The tunnel will be opened by drill and blast ex cavation techniques in these rocks. Stand up time of the span is esti mated to be 3.3 days. As primary support rockbolting, shocrete and steel are recommended. The dolomitic limestone, following this unite, have RMR value 43 and are of medium rock quality. The tunnel will be excavated through the dolomitic limestone by drill and blast techniques. This section of the tunnel can stand unsupported approximately for 20 hours, during constraction rockbolting and shotcrete are recommended. At the crashed zones steel support is also required. The last unit to be drilled is marly limestones, The RMR value of the rock is 86. The marly limestones are of very good rock quality and will be drilled by drill and blast techniques. The rock can stand unsupported for more than 10 years. Although no support is necessary for the marly limestones, steel support and shotcrete must be applied for marly sections.