Feyzî Halil Bey divânı, hayatı, edebî şahsiyeti, eserleri ve divânı'nın incelemesi
Feyzi Halil's Life, literary character, works and examination of his divan
  1. Tez No: 209035
  2. Yazar: MUHAMMET NURULLAH YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İRFAN AYPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
Feyzî Bey, 18. yy sonları ile 19. yy baslarında yasamıs bir divân sâiridir. Çalısmamızda Feyzî'nin hayatı ve divânı hakkında mâlumat verilerek, divânının çeviri yazılı metni hazırlanmıstır. Ayrıca divân metni, daha tafsilatlı bir sekilde incelenerek metnin tahlili olusturulmaya çalısılmıstır. Feyzî Divânı'nn elimizde tek nüshası bulunmaktadır. Feyzî, çok gezen bir sâir oldugu için divânında tanıdıgı kisilere sıkça tarih düsürmüstür. Divân'da bu tarihlerin yanı sıra gazel, kaside, mesnevî, rubâèî, kıtèa, lügaz gibi nazım sekilleri de mevcuttur. Feyzî Bey Divânı'nda basta din ve tasavvuf konuları olmak üzere cemiyet, insan ve tabiat unsurları da tahlil çalısmamıza tâbi tutulmustur. Feyzî, deyim ve atasözleriyle birlikte sade bir dil kullanmaya gayret göstererek sözü kısaltmıstır. Feyzî'nin, Nedim'e özendigini de bazı beyitlerinden anlamaktayız. Fakat Feyzî'nin sâirlik yönünün, Nedim'le aynı degerde oldugunu söyleyemeyiz. Divân siirinin son dönemleri olarak bilinen 19. yy'daki siir anlayısının ve bu dönemin özelliklerinin daha seffaf bir sekilde ortaya konulması açısından Feyzî Bey Divânı'nın incelemesinin yararlı bir çalısma olacagı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Feyzi Bey is a classical ottoman poet who has lived at the end of 18th and at the beginning of 19th century. The information about Feyzi Halil?s life and Divan are given in this study. The translated text of this Divan is prepared. Also text of Divan is analyzed in details and examination of text of Divan is tried to form. There is one copy of ?Feyzi?s Divan.? Feyzi has traveled a lot so he has met a lot of people and he mentioned about them in poems in his Divan. In addition to these poems, Feyzi?s Divan includes the figures of verse such as gazel, qasida, mesnevi, ruba?i, kıtèa, lügaz. Feyzi Bey mentioned mostly religion and sufism than society, human and natural subjects in his Divan. Feyzi tries to use an austere language with idioms and proverbs and he objects to lengthen the statements. It is understood from his some verses that he has taken Nedim, lived in previous era, as his model. But unfortunately we can not say that the poet ship of Feyzi is as valuable as Nedim?s. However, we think that examination or study on Feyzi Halil?s Divan is important and useful. Because it reflects the understanding of poems in 19th century which is known as the end of the poems of Divan and it shows the characteristics of this era clearly.