An ensemble method for air quality and pollution classification
Hava kali̇tesi̇ ve ki̇rli̇li̇k sınıflandırması i̇çi̇n bi̇rleşi̇k bi̇r yöntem
  1. Tez No: 998428
  2. Yazar: NISREEN MOHAMMED MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖZGE ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dengesiz bir hava kirliliği görüntü veri seti kullanılarak çok sınıflı sınıflandırma için geleneksel makine öğrenmesi, derin öğrenme ve optimizasyon tabanlı stacking modellerini değerlendirmektedir. Random Forest, XGBoost, LightGBM, SVC, ANN, DNN, CNN ve GA, ABC, PSO ve GWO ile optimize edilmiş stacking topluluk modelleri dahil olmak üzere birçok algoritma, artırma (augmentation) uygulanmadan ve artırma uygulanarak olmak üzere iki farklı koşul altında test edilmiştir.Birinci veri seti için, sınıf dengelemenin performansı önemli ölçüde artırdığı ve aşırı uyumu (overfitting) azalttığı görülmüştür. PSO, GA ve ABC ile optimize edilen stacking modelleri %95'in üzerinde doğruluk elde ederken, ANN, DNN ve CNN modelleri %97'nin üzerinde doğruluk değerlerine ve neredeyse mükemmel ROC–AUC sonuçlarına ulaşmıştır. Linear Regression modeli ise %98.54 doğruluk ile en yüksek başarıyı göstermiştir. Önerilen artırılmış çerçeve, Hindistan ve Nepal Hava Kirliliği Görüntü Veri Seti için raporlanan önceki kıyaslama sonuçlarını da aşmıştır.İkinci veri setinde ise, veri setinin küçük olması nedeniyle artırma işlemi kritik bir gereklilik olarak belirlenmiştir. Artırma öncesinde, SMOTE ile birlikte kullanılan GWO tabanlı stacking modeli en iyi sonucu vermiş ve %64.52 doğruluk ile 0.7937 ROC–AUC değerine ulaşmıştır. Ancak artırma sonrasında derin öğrenme modelleri en iyi performansı göstermiş; %98.54 doğruluk, %98.55 F1-skoru ve 0.9996 ROC–AUC değeri elde edilmiştir. Genel olarak sonuçlar, artırma yönteminin derin öğrenme ve optimizasyon tabanlı stacking yaklaşımlarıyla birleştirilmesinin, özellikle ciddi sınıf dengesizliği bulunan durumlarda hava kirliliği görüntülerinin sınıflandırılması için güçlü bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates traditional machine learning, deep learning, and optimization-based stacking models for multi-class classification using an imbalanced air pollution image dataset. Multiple algorithms were tested, including Random Forest, XGBoost, LightGBM, SVC, ANN, DNN, CNN, and stacking ensembles optimized with GA, ABC, PSO, and GWO, under two conditions: with and without augmentation.For the first dataset, class balancing significantly improved performance and reduced overfitting. Optimized stacking models (PSO, GA, and ABC) achieved accuracies above 95%, while ANN, DNN, and CNN exceeded 97% accuracy with near-perfect ROC–AUC values. Linear Regression achieved the highest accuracy of 98.54%. The proposed augmented framework also outperformed previous benchmark results reported for the India and Nepal Air Pollution Image Dataset.For the second dataset, augmentation was essential due to its limited size. Before augmentation, the best result was obtained using a GWO-based stacking model with SMOTE (accuracy: 64.52%, ROC–AUC: 0.7937). After augmentation, deep learning achieved the best performance with 98.54% accuracy, an F1-score of 98.55%, and a ROC–AUC of 0.9996. Overall, the findings confirm that augmentation combined with deep learning and optimization-driven stacking provides a powerful solution for pollution image classification under severe class imbalance.