Hitit Dönemi kulplu emzikli seramik biçimlerin günümüz formları ile karşılaştırılması
The comparison and of Hitite period ceramic forms with handies and spouts, to contemporary ones
  1. Tez No: 99844
  2. Yazar: ABDULLAH KIVRAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
VII ÖZET Hitit dönemi yaşam ve üretim biçimleri ile diğer Anadolu uygarlıkları içinde farklı bir konuma sahiptir. Hitit döneminde üretilmiş olan nesneler o dönemdeki insanların yaşam tarzlarını, bulundukları ortamlarda neler ürettiklerini, ihtiyaçlarını nasıl giderdiklerini açıklamaktadır. Kullandıkları seramik kaplar arasında tutamaklı, kulplu, kulplu- akıtacaklı ve kulplu - emzikli biçimler görülmektedir. O dönemdeki insanların yaşamlarında doğanın büyük bir etkisi görülür. İhtiyaçlarmı giderebilmek için seramikten çömlekler, kaseler, fincanlar, bardaklar, ibrikler ve çeşitli mutfak eşyaları üretmişlerdir. Bu seramik biçimler taşıma, boşaltma, saklama, akıtma ve havalandırma gibi işlevler üstlenmektedir. Bu dönemde bulunan seramik kaplardaki özellikleri günümüzdeki seramik formlarla karşılaştırdığımızda amaç ve üretim tekniklerinde farklılıklar görülmektedir. Hitit dönemindeki insanların doğaya ve hayvanlara bağlı yaşam tarzları seramik kapların kullanım amaçlarını etkilemiştir. Günümüzde kullanılan çaydanlık biçimli kaplar o dönemde tereyağını saklamak gibi bir amaç taşımaktadır. Hitit döneminde seramik biçimin oluşması ihtiyaçlar doğrultusunda gelişmiştir. Günümüzde ise seramik biçimleri daha çok tasarımı ön plana çıkmaktadır. Hitit dönemi seramik formlarında üretim maddesi olarak kil kullanılmıştır. Teknolojinin ilerlemesiyle günümüz seramik üretiminde akçini, porselen gibi özel çamurlar kullanılmakta ve seramik formlar bu yolla üretilmektedir. Bununla birlikte halen o dönemin tekniği (şekillendirme yöntemleri ) ve malzemeleriyle (kırmızı kil,astar ) üretim yapılmaktadır. Birinci bölümde elin fonksiyonu, insan ve tasarım, kulp ve emzik tanımları anlatılmaktadır. İkinci bölümde Hitit dönemi tarihsel süreç içersinde, Hititlerin nereden geldikleri, Hitit tarihinin bölümleri ve Hitit sanatı anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde Hitit dönemine ait kulpsuz seramik biçimler,tutamakh seramik biçimler, kulplu akıtacaklı seramik biçimler, kulplu - emzikli seramik biçimler ve Törensel seramik kaplar anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde günümüze ait kulplu-emzikli seramikVIII biçimler üç başlıkta ele alınmıştır. Çömlekçi ürünleri, endüstriyel seramik ürünleri ve sanatsal seramik ürünleri. Beşinci bölümde Hitit dönemi ve günümüze ait kulplu -emzikli seramik biçimlerin karşılaştırılması yapılmıştır. Hitit dönemi ve günümüz çömlekçi ürünleri,Hitit dönemi ve günümüz endüstriyel seramik ürünleri, Hitit dönemi tören kapları ve günümüz sanatsal seramik ürünleri örneklerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY Life and production forms of Hitite of period has a different position within the Anatolian civilizations,objects produced in the Hitite period shows us how the people of that period had managed their needs,what they produced within their present environment, and their life manners. Amongst the ceramic ware they used we can see forms like ones with support, handle, handle-spout and handle-trough In the lives of the people of that period a great effect of nature can be seen. To manage their needs they have producted ceramic pottery, bowls, tea-mugs, cups,water- ewery and various kitchen ware, Functions of these ceramic forms shows us characteristics like carrying, discharge, preservation flowing and ventilation when we compare the characteristics of the ceramic ware of that period with the ceramic forms of today we can see differences in purpose and production techniques. The life style of people in the Hitite period were dependent on nature and animals, which elfected the usage purpose of the ceramic ware. Teapot shaped wares that we use today were used for the purpose of conserving butter in that period. In the Hitite period ceramic form was progressed according to the needs. Today, the image and design comes fore front. For production clay has been used in the ceramic forms of Hitite period. With advacement of technology, special clays like. Akçini porcelain is used in ceramic production. But, today the technique of that period ( Shaping methods ) and materials ( red clay, priming etc. ) is used in production. In the first part definitions like the function of hand, men and design, handle spout are explained. In the second part, within the historical and Hitite arts is explained. In the part ceramic forms without handles, ceramic forms with support, ceramic forms with handle and trough, ceramic forms with handle and spout, and ritual ceramic cups of Hitite period are explained. In the fourth part, ceramic forms with handle and spout of today are examined in three headings ; pottery products, industrial ceramic products. In the fifth part comparison of ceramic forms with handle and spout, pottery products that were produced during the Hitite period and that are produced today, the ritual cups of Hitite period and todays artistic ceramic products are examined with examples.