Çoklu potansiyele sahip dezavantajlı öğrencilerin kariyer karar verme süreçlerinin incelenmesi
Exploring the career decision-making processes of disadvantaged multipotential students
  1. Tez No: 998442
  2. Yazar: SUNAY BULGURCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. MUSTAFA SERDAR KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, gelişimsel bir bakış açısıyla çoklu potansiyele sahip sosyoekonomik açıdan dezavantajlı öğrencilerin kariyer gelişimini şekillendiren etmenleri incelemeyi amaçlamıştır. Araştırmada bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen Türkiye'nin beş farklı ilindeki Bilim ve Sanat Merkezine devam eden yedi (iki kız, beş erkek) öğrenciden oluşmaktadır. Veriler yarı- yapılandırılmış öğrenci görüşme formu, kariyer genogramları ve araştırmacı günlüğü aracılığıyla toplanmış; eş zamanlı olarak tematik analiz ile çözümlenmiştir. Çoklu potansiyelin, bu araştırmada sadece bir öğrencide kariyer kararsızlığına yol açtığı belirlenmiştir. Kariyer kararlarının 9 yaş gibi erken bir dönemde değer temelli olarak şekillendiği bulunmuştur. Bulgular, çoklu potansiyelin akademik başarılar ile mesleki seçenekleri artırdığını ve dayanıklılık sağladığını, ancak sosyal-duygusal zorlukları da beraberinde getirdiğini göstermiştir. Öğrencilerin mesleki seçenekleri ile hayalleri bağlamsal etmenler nedeniyle büyük ölçüde farklılaşmıştır. Eğitim sistemi, aile, arkadaşlar ve sosyal çevre kariyer kararlarını şekillendiren dört etmen olarak belirlenmiş; aile ve eğitim sisteminin algılanan etkisi daha belirgin olmuştur. Bağlamsal etmenlerin bazen destekleyici bazen engelleyici bir işlev üstlendiği ve ikili role sahip olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin destekleyici ve yönlendirici rolünün yanı sıra varsa kardeşlerin de süreçte etkisi bulunmuştur. Bilim ve Sanat Merkezlerinin aidiyet duygusu yaratarak çok yönlü destek sunduğu ancak kariyer danışmanlığı açısından sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Toplumsal cinsiyet normları sosyoekonomik dezavantajla birleşerek kariyer kararlarını etkilemiştir; kız öğrenciler daha sınırlı ve geleneksel meslekleri seçerken erkek öğrenciler ise sanat alanından uzaklaşmışlardır. Bulgular, çoklu potansiyele sahip dezavantajlı öğrencilere yönelik daha bütüncül ve erken dönem kariyer danışmanlığı hizmetlerinin gereksinimini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the factors shaping career development of multipotential socioeconomically disadvantaged students from a developmental perspective. A holistic multiple case study design was employed. The participants consisted of seven students (two female, five male) attending Science and Arts Centers in five different provinces of Türkiye, selected through purposive sampling. Data were collected through semi-structured interviews, career genograms, and field notes and were analyzed concurrently through thematic analysis. Findings indicated that multipotentiality led to career indecision in only one student. Career decisions were found to be shaped by values as early as age nine. Multipotentiality enhanced students' academic achievements and expanded their career alternatives, provided resilience, yet also brought social-emotional challenges. Students' career aspirations and career expectations varied considerably due to contextual factors. The education system, family, peers and the social environment were identified as four contextual factors shaping career decisions, with the perceived influence of family and the education system being more pronounced. Contextual factors functioned in dual roles, acting as both supportive and constraining. In addition to the dual role of parents, siblings were also found to influence this process, when present. Although Science and Art Centers fostered a sense of belonging and provided support, they remained limited in career guidance services. Gender norms combined with socioeconomic disadvantage influenced career decisions: female students tend to choose more traditional occupations, whereas male students distanced themselves from the artistic fields. Overall, these findings highlight the need for more holistic, and early career counseling approach tailored to multipotential disadvantaged students.