Farklı remineralizasyon ajanlarının dental erozyona etkisinin incelenmesi: İn vitro çalışma
Investigation of the effect of different remineralization agents on dental erosion: An in vitro study
- Tez No: 998441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI SOĞUKPINAR ÖNSÜREN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bakteri içermeyen dışsal ve içsel asitlerin kimyasal etkisiyle oluşan ilerleyici ve geri dönüşümsüz diş dokusu kaybı olarak tanımlanan diş erozyonu, dünya çapında asidik yiyecek ve içeceklerin tüketim sıklığının artışıyla birlikte giderek önemli bir problem haline gelmektedir. Diş erozyonunun geri dönüşsüz yapısı nedeniyle hem önlenmesinde hem de tedavisinde remineralizasyon ajanlarının uygulanması büyük önem taşımaktadır. Bu in vitro çalışmada, farklı remineralizasyon ajanlarının erozyona uğramış mine yüzeyine etkileri mikrosertlik, yüzey pürüzlülüğü ve taramalı elektron mikroskobu analizleriyle değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında 160 adet daimi insan kesici dişi kullanılmış, diş yüzeylerinde kontrollü olarak asit erozyonu oluşturulmuş ve ardından farklı remineralizasyon ajanları uygulanmıştır. Mikrosertlik ölçümlerinde tüm remineralizasyon ajanlarının erozyona uğramış mine yüzeylerinde negatif kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme sağladığı gözlemlenmiştir (p<0,001). Tedavi sonrası mikrosertlik değeri yalnızca MI Varnish uygulanan grupta başlangıç seviyesinin üzerine çıkmış, diğer gruplarda ise başlangıç düzeyine yaklaşmakla birlikte bu seviyeye ulaşılamamıştır. Yüzey pürüzlülüğü analizlerinde, tüm ajanların erozyon sonrası oluşan yüzey pürüzlülüğünü belirli ölçülerde azalttığı, ancak ajanlar arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir (p>0,0167). Taramalı elektron mikroskobu analizlerinde ise MI Varnish ve Proshield uygulanan gruplarda daha düzgün ve homojen yüzey morfolojisi gözlenmiştir. Sonuç olarak, çalışmada kullanılan tüm remineralizasyon ajanlarının erozyona uğramış mine yüzeylerinde yapısal iyileşme sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dental erosion, defined as the progressive and irreversible loss of tooth tissue caused by the chemical effects of non-bacterial intrinsic and extrinsic acids, is becoming an increasingly significant concern due to the increasing global consumption of acidic foods and beverages. Owing to the irreversible nature of dental erosion, the application of remineralization agent is of critical importance in both its prevention and treatment. In this in vitro study, the effects of different remineralization agents on eroded enamel surfaces were evaluated through microhardness, surface roughness, and scanning electron microscopy analyses. A total of 160 extracted human permanent incisors were used, and controlled acid erosion was induced on the enamel surfaces, followed by the application of various remineralization agents. In the microhardness measurements, all remineralization agents were observed to provide a statistically significant improvement on eroded enamel surfaces compared to the negative control group (p<0.001). After treatment, only the MI Varnish group exhibited microhardness values exceeding the baseline, whereas the other groups approached but did not reach the initial levels. Surface roughness analysis showed that all agents reduced the surface roughness caused by erosion to a certain extent, with no statistically significant differences among them (p>0,0167).. Scanning electron microscopy images revealed smoother and more homogeneous surface morphologies, in the MI Varnish and Proshield groups. As a result, it was concluded that all remineralization agents used in this study provided structural improvement on eroded enamel surfaces.