Göksu deltası akifer sisteminin hidrojeokimyasal özelliklerinin jeoistatistik, su kalite indeksi ve CBS yöntemleri ile değerlendirilmesi
Assessment of the hydrogeochemical characteristics of the goksu delta aquifer system through geostatistical analysis, water quality indices, and gis techniques
- Tez No: 998454
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ERDEM DOKUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Göksu Deltası (Silifke–Mersin, güney Türkiye) akifer sisteminin hidrojeokimyasal özelliklerini ve yeraltı suyu kalitesini; jeoistatistiksel analizler, su kalite indeksleri ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) entegrasyonu ile değerlendirmektedir. Yağışlı dönem 13 ve kurak dönem 15 olmak üzere, Göksu Deltasından toplamda 28 noktadan yeraltısuyu numuneleri alınarak temel fizikokimyasal parametreler analiz edilmiştir. Hidrojeokimyasal fasiyesler ve baskın süreçler Piper diyagramları kullanılarak belirlenmiş; mekânsal analiz enterpolasyon (IDW) yöntemi ile değerlendirilmiştir. Tuzlanma ve deniz suyu girişimi süreçleri Sodyum Adsorpsiyon Oranı (SAR), Deniz Suyu Fraksiyonu (SWF) ve Tuzlu Su Karışım İndeksi (SMI) ile incelenmiştir. Sonuçlar, akifer sistemi içerisinde belirgin bir mekânsal farklılaşma olduğunu göstermektedir. Kıyı alanlarında artan tuzluluk ve deniz suyu girişimine işaret eden jeokimyasal göstergeler gözlenirken, iç kesimlerde yeraltı suyunun kimyasal bileşimi ağırlıklı olarak su–kayaç etkileşimleri, özellikle karbonat çözünmesi tarafından kontrol edilmektedir. Yeraltı suyunun tarımsal kullanıma uygunluğu mekânsal olarak değişmekte olup, kıyıya yakın ve alçak kotlu alanlarda tuzluluk kaynaklı sınırlamalar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the hydrogeochemical characteristics and groundwater quality of the Göksu Delta (Silifke–Mersin, southern Türkiye) aquifer system using geostatistical analyses, water quality indices, and Geographic Information Systems (GIS) integration. A total of 28 groundwater samples were collected from the Göksu Delta, including 13 samples during the wet season and 15 samples during the dry season, and major physicochemical parameters were analyzed. Hydrogeochemical facies and dominant geochemical processes were identified using Piper diagrams, while spatial analyses were evaluated through the Inverse Distance Weighting (IDW) interpolation method. Salinization and seawater intrusion processes were investigated using the Sodium Adsorption Ratio (SAR), Seawater Fraction (SWF), and Salinity Mixing Index (SMI). The results indicate a pronounced spatial differentiation within the aquifer system. While geochemical indicators reflecting increased salinity and seawater intrusion were observed in coastal areas, the chemical composition of groundwater in inland regions is predominantly controlled by water–rock interactions, particularly carbonate dissolution. The suitability of groundwater for agricultural use varies spatially, with salinity-related limitations observed in coastal and low-lying areas.