Türk kültüründe toy bağlamında geleneksel dayanışma, yardımlaşma ve eğitim kurumlarındaki sohbet toplantıları (Elazığ divanı örneği)
In the context of toy in Turkish culture traditional solidarity, solidarity and educational institutions chat meetings (example of Elaziğ divan)
- Tez No: 998455
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma kaynak tarama tekniğine dayalı nitel bir çalışmadır. Araştırmada, Türk kültüründe toy adı verilen kurumsal yapıdan yola çıkılarak günümüzde varlığını sürdüren geleneksel yardımlaşma, dayanışma ve eğitim kurumları incelenmiştir. Veriler doğrultusunda bu kurumların yapışı ve işlevleri konusuna temas edilmiştir. Türk kültüründe geleneğe dayalı“Dayanışma, Yardımlaşma ve Eğitim Kurumları”denildiğinde akla“Ahilik”,“Yarenlik”,“Seymenlik”gibi kurumsal yapılarla;“Kürsübaşı”,“Oturak Âlemi”,“Sıra Gecesi”“Barana”gibi sohbet toplantıları gelir. Kurumsallık itibarıyla“Dayanışma, Yardımlaşma ve Eğitim Kurumları”ifadesindeki“Dayanışma, Yardımlaşma ve Eğitim”konularını kapsayanı, birinci sırada ifade ettiğimiz“Ahilik”,“Yarenlik”,“Seymenlik”gibi kurumsal yapılardır. Bu yapılardan divan adı verilen kurumlara ulaşılmıştır. Araştırmanın evreni“Divanlar”örneklemi ise“Elazığ Divanı”dır. Bu meclislerin kuralları, eğitici yönleri, katılımcı sayısı, yaş aralığı, müzikleri, oyunları aktarılmaya çalışılmıştır. Araştırmada, geçmişte var olan ülkemizde varlığını sürdürmüş veya hala sürdürmekte olan dayanışma, yardımlaşma ve eğitim kurumları, sohbet toplantıları, cem törenleri incelemiş ve toy geleneği bağlamında değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a qualitative study using the source scanning method. Based on the toy tradition in Turkish culture, traditional conversation meetings that continue to exist today have been investigated. In line with the information found, the place of education, music and play was emphasized in these meetings. The rules of the Elazığ Divan, which is the sample of the research, were tried to be conveyed in a very wide way under headings such as educational aspects, number of participants, age range, clothes, eating and drinking customs, music and games. In terms of conceptual framework, the research has also clarified other conversation meetings, cem ceremonies, and toy traditions that have existed or are still continuing in our country.