Elektronik soğutmada daralan ve genişleyen kesintili kanatçık dizilerinin termo-hidrolik performans analizi
Thermo-hydraulic performance analysis of converging–diverging interrupted fin arrays in electronics cooling
  1. Tez No: 998506
  2. Yazar: BEYZA YILDIZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, elektronik soğutmada kullanılmak üzere düz bir ısıtıcı plaka üzerinde yer alan daralan–genişleyen kesintili kanatçık dizilerinin termo-hidrolik davranışı sayısal olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında, sırasıyla tek, iki, üç ve dört kanatçıklı dizilimler ele alınmıştır ve her bir dizilim için kanatçıkların akış doğrultusuyla yaptıkları açılar boyları ve ısıtıcı üzerindeki konumları parametre olarak değiştirilmiştir. Hava akışı, kararlı, üç boyutlu ve sıkıştırılamaz kabul edilmiştir ve çözümler ANSYS Fluent yazılımı ile elde edilmiştir. İlk aşamada giriş hızı 3 m/s alınmış ve her dizilim için taban sıcaklığını en çok düşüren, buna karşılık basınç kaybını makul düzeyde tutan konfigürasyonlar belirlenmiştir. Bu amaçla, tekli dizilim için DP13, ikili için DP36, üçlü için DP17 ve dörtlü için DP37 olarak adlandırılan geometriler seçilmiştir. İkinci aşamada, bu dört temsilci geometri için giriş hızının 1–8 m/s aralığında değiştirilmesinin taban sıcaklığı ve basınç kaybına etkisi incelenmiştir. Sonuçlar, kanatçık sayısının artmasıyla taban sıcaklığının azaldığını, ancak basınç kaybının yükseldiğini göstermektedir. Üç ve dört kanatçıklı dizilimler, incelenen hız aralığının büyük bölümünde tekli ve ikili dizilimlere göre daha düşük taban sıcaklıkları sağlamıştır. Bununla birlikte, dört kanatçıklı dizilim üç kanatçıklıya göre yalnızca sınırlı bir ek sıcaklık düşüşü sağlamakta, buna karşılık basınç kaybı ve geometrik karmaşıklık artmaktadır. İkili dizilim, ısıl iyileştirme ile basınç kaybı arasında daha dengeli bir çözüm sunarken, tek kanatçıklı dizilim en düşük basınç kaybını vermesine karşın en yüksek taban sıcaklıkları ile sonuçlanmıştır. Çalışma parametrik bir nitelik taşımakta olup, ileride seçilen karakteristik geometriler için deneysel doğrulama yapılması ve çok amaçlı optimizasyon yöntemleri ile tasarım alanının daha ayrıntılı olarak incelenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the thermo–hydraulic performance of converging–diverging interrupted fin arrays mounted on a flat heated plate for electronic cooling applications is investigated numerically. Four different layouts are considered: single, double, triple and quadruple fin arrangements. For each layout, the fin angles with respect to the main flow direction, fin lengths and fin positions along the heater surface are treated as design parameters. The air flow is assumed to be steady, three-dimensional and incompressible, and the governing equations are solved using ANSYS Fluent software. In the first stage, the inlet velocity is fixed at 3 m/s and, within each layout, the configurations that provide the lowest base temperature while keeping the pressure drop at a reasonable level are identified. Based on this criterion, the geometries labelled as DP13 (single), DP36 (double), DP17 (triple) and DP37 (quadruple) are selected as representative cases. In the second stage, the effect of inlet velocity in the range of 1–8 m/s on base temperature and pressure drop is analysed for these four selected geometries. The results show that increasing the number of fins reduces the base temperature but leads to a noticeable increase in pressure drop. The triple and quadruple fin layouts yield lower base temperatures than the single and double layouts over most of the investigated velocity range. However, the quadruple layout provides only a limited additional reduction in base temperature compared with the triple layout, while causing higher pressure losses and increased geometric complexity. The double-fin layout offers a more balanced compromise between thermal enhancement and hydraulic penalty, whereas the single-fin layout yields the lowest pressure drop but the highest base temperatures. The study is essentially parametric; future work should include experimental validation of the characteristic geometries identified here and a more extensive exploration of the design space using multi-objective optimisation methods.