Toplumsal cinsiyet bağlamında iş-aile çatışması literatürünün bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of the literature on work and family conflict in the context of gender
- Tez No: 998505
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜME AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Modern çalışma hayatının getirdiği yoğun rekabet ortamı, dijitalleşme ve esnek olmayan çalışma saatleri, bireylerin iş ve aile yaşamları arasındaki dengeyi kurmasını giderek zorlaştırmaktadır. Özellikle toplumsal cinsiyet rolleri ekseninde şekillenen beklentiler, kadın ve erkek çalışanların bu süreçleri farklı deneyimlemesine ve“iş-aile çatışması”kavramının çok boyutlu bir hal almasına neden olmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı; toplumsal cinsiyet bağlamında iş-aile çatışması konusunu ele alan uluslararası literatürün gelişim seyrini, yapısal özelliklerini ve yönelimlerini sistematik bir şekilde ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında, Web of Science (WoS) veri tabanı üzerinden“gender”ve“work family conflict”anahtar kelimeleri ile herhangi bir yıl sınırlaması olmaksızın tarama yapılmış ve 1989-2025 yılları arasını kapsayan toplam 1663 yayın analize dahil edilmiştir. Elde edilen veriler, R Studio programı (Biblioshiny paketi) ve VOSviewer yazılımı kullanılarak performans analizi, bilimsel haritalama ve ağ analizlerine tabi tutulmuştur. Analiz sonuçları, iş-aile çatışması ve toplumsal cinsiyet konulu yayınların 2000'li yıllardan itibaren ivme kazandığını ve en yüksek yayın sayısına 2024 yılında ulaşıldığını göstermektedir. Literatürde“work-family conflict”,“gender”ve“women”en sık kullanılan anahtar kelimeler olurken; tematik evrim analizinde konuların“zaman”,“iş-yaşam dengesi”,“eşitsizlik”ve“annelik”kavramları etrafında kümelendiği tespit edilmiştir. Ülke işbirlikleri incelendiğinde Yeni Zelanda, Japonya, ABD ve İngiltere gibi ülkelerin merkezi konumda olduğu görülmektedir. Çalışma sonucunda, alanın hala büyük ölçüde çatışma eksenli olduğu ancak son yıllarda dengelenme ve uyum gibi pozitif kavramlara doğru bir genişleme yaşandığı belirlenmiştir. Gelecek çalışmalar için hibrit çalışma modelleri ve dijital tükenmişlik gibi güncel değişkenlerin sürece dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The intense competitive environment, digitalization, and rigid working hours of modern working life make it increasingly difficult for individuals to balance their work and family lives. In particular, expectations shaped by gender roles cause female and male employees to experience these processes differently, turning the concept of“work-family conflict”into a multidimensional phenomenon. The main objective of this study is to systematically reveal the developmental course, structural characteristics, and trends of the international literature addressing work-family conflict within the context of gender. Within the scope of the research, a scan was conducted via the Web of Science (WoS) database using the keywords“gender”and“work family conflict”without any year limitation, and a total of 1663 publications covering the period between 1989 and 2025 were included in the analysis. The obtained data were subjected to performance analysis, science mapping, and network analyses using R Studio (Biblioshiny package) and VOSviewer software. The analysis results indicate that publications on work-family conflict and gender have gained momentum since the 2000s, reaching the highest number of publications in 2024. While“work-family conflict,”“gender,”and“women”are the most frequently used keywords in the literature; the thematic evolution analysis revealed that topics are clustered around concepts such as“time,”“work-life balance,”“inequality,”and“motherhood.”When country collaborations are examined, it is seen that countries such as New Zealand, the USA, and the UK are in a central position. Consequently, it was determined that although the field is still largely conflict-oriented, there has been an expansion towards positive concepts such as balance and harmony in recent years. For future studies, it is suggested to include current variables such as hybrid work models and digital burnout in the process.