Tekirdağ ili bağ üretim alanlarında grapevine virus l (GVL) ve grapevine virus a (GVA) hastalıklarının araştırılması ve yaygınlık oranlarının belirlenmesi
Investigation of grapevine virus l (GVL) and grapevine virus a (GVA) diseases and determination of their prevalence rates in vineyard production areas of tekirdağ province
  1. Tez No: 998559
  2. Yazar: SİMGENUR DİLARA NOGAYLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA İLBAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
Özet
Rugose wood (RW) hastalığıyla ilişkilendirilen Grapevine virus A (GVA) ile dünyada ve Türkiye'de yeni bir virüs olarak saptanmış olan Grapevine virus L (GVL) virüs hastalıklarını araştırmak üzere 2024 yılı üretim sezonunda Tekirdağ ilinin merkez Süleymanpaşa ve Şarköy ilçelerinin bağ üretim alanlarında sürvey çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sürvey çalışmalarında karakteristik kızarıklık, mozayik, sarılık, damar aralarında renk değişiklikleri, damar bantlaşması ve şekil bozuklukları simptomları sergileyen 96 yaprak örneği toplanmıştır. Toplanan örnekler ilk olarak GVA virüsünün varlığını saptamak üzere DAS-ELISA testine tabi tutulmuştur. DAS-ELISA testi sonuçlarına göre simptomatik 96 yaprak örneğinin hiçbirinde GVA virüsü bulunmamıştır. Tekirdağ ili merkez Süleymanpaşa ve Şarköy ilçelerinde ziyaret edilen her bir bağ alanını temsil edecek şekilde seçilen karakteristik virüs simptomu sergileyen 43 yaprak örneği RT-PCR ve One-step RT-PCR test yöntemleri ile GVA ve GVL virüslerinin varlığını saptamak üzere testlenmişlerdir. Simptomatik 43 yaprak örneğinin RT-PCR test sonuçlarına göre Yapıncak üzüm çeşidinden alınan 3 yaprak örneği GVA virüsüne pozitif reaksiyon vermiştir. One-step RT-PCR test sonuçları ise Ugni Blanc üzüm çeşidine ait 5 adet yaprak örneğinin GVL ile bulaşık olduğunu göstermiştir. Elde edilen sonuçlar Tekirdağ ili Süleymanpaşa ve Şarköy ilçeleri bağ üretim alanlarındaki enfeksiyon oranlarının %6,97 GVA, %11,62 GVL olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The survey studies were conducted to investigate two viruses, GVA, associated with Rugose wood disease (RW), and GVL, a newly identified virus in Türkiye and worldwide, in the 2024 production period in the central Süleymanpaşa and Şarköy districts of Tekirdağ province. In the survey studies, a total of 96 infected leaf samples exhibiting reddish, mosaic, yellowing, vein banding, vein discoloration, and leaf deformation symptoms were collected. Collected symptomatic leaf samples were first subjected to the DAS-ELISA test to identify the presence of GVA. DAS-ELISA test results showed that none of the 96 samples tested were GVA-positive. A total of 43 leaf samples exhibiting characteristic virus symptoms, which have been selected to represent each vineyard in central Süleymanpaşa and Şarköy districts of Tekirdağ province, were tested to detect the presence of GVA and GVL viruses using RT-PCR and one-step RT-PCR assays. RT-PCR test results of symptomatic 43 leaf samples revealed that 3 leaf samples from the Yapıncak grape varieties had the positive reaction with GVA. One-step RT-PCR test results showed that 5 leaf samples from the Ugni Blanc grape varieties were infected with GVL. The results obtained showed that the infection rates were 6,97% for GVA and 11,62% for GVL in vineyards in the Süleymanpaşa and Şarköy districts of Tekirdağ province.