Improvement of corrosion and wear properties of zn-‎mg-al based zinc alloys by addition of rare earth ‎elements
Nadır toprak elementlerı katkısıyla zn–mg–al tabanlı ‎çınko alaşımlarının korozyon ve aşınma özellıklerının ‎iyıleştırılmesı
  1. Tez No: 998573
  2. Yazar: ZIADOON TAREQ MHAWESH MHAWESH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, biyolojik olarak parçalanabilir implant uygulamaları için geliştirilen ‎neodimyum (Nd) ve gadolinyum (Gd) ile mikroalaşımlandırılmış çok bileşenli Zn–‎Mg–Al–Mn alaşımlarının mikroyapısal, elektrokimyasal ve aşınma davranışlarını ‎incelemektedir. Alaşımlar, elementel segregasyonu azaltmak ve yapısal homojenliği ‎artırmak amacıyla 350 °C'de 4 saat süreyle homojenleştirme ısıl işlemi uygulanarak ‎geleneksel döküm yöntemiyle üretilmiştir.‎ Yapısal karakterizasyon, SEM–EDS analizleri, potansiyodinamik polarizasyon testleri ‎ve farklı yükler altında yapılan aşınma deneyleri ile gerçekleştirilmiştir. Mikroyapı ‎incelemeleri, kontrollü Nd ve Gd ilavelerinin tane boyutunu etkili bir şekilde ‎incelttiğini, ikinci faz dağılımını değiştirdiğini ve bunun sonucunda hem korozyon ‎direncini hem de mekanik dayanımı artırdığını göstermiştir. İncelenen ‎ örnekler arasında Alaşım 4 en homojen ve ince taneli mikroyapıya sahip olurken, ‎Alaşım 6 hem korozyon hem de aşınma direnci açısından en dengeli performansı ‎göstermiştir.‎ Hank çözeltisinde yapılan elektrokimyasal testler, Alaşım 4'ün en düşük korozyon ‎akım yoğunluğuna (Icorr) ve en kararlı korozyon potansiyeline (Ecorr)** sahip ‎olduğunu, dolayısıyla elektro-kimyasal bozunmaya karşı üstün direnç sergilediğini ‎ortaya koymuştur. Tafel analizleri, orta düzeyde nadir toprak elementi içeren ‎alaşımların daha koruyucu yüzey filmleri oluşturduğunu ve lokal korozyon ‎aktivitelerini azalttığını doğrulamıştır.‎ ‎500 g, 1000 g ve 1500 g yükler altında yapılan aşınma testleri, yük artışıyla birlikte ‎aşınma miktarının da arttığını göstermiştir. Ancak, Alaşım 4 ve Alaşım 6 en düşük ‎toplam aşınma hacmini sergileyerek mekanik dayanım ve yüzey kararlılığı açısından ‎öne çıkmıştır.‎ Sonuç olarak, optimize edilmiş Nd ve Gd mikroalaşımlandırması ile uygun ısıl işlem ‎uygulaması, Zn-tabanlı biyolojik olarak parçalanabilir alaşımlarda korozyon direnci ile ‎aşınma performansı arasında mükemmel bir denge sağlamaktadır. Bu bulgular, Alaşım ‎‎4'ü, fizyolojik ortamlarda kontrollü şekilde çözünebilen, yapısal açıdan güvenilir ‎geçici biyomedikal implantlar için umut verici bir aday haline getirmektedir. ‎
Özet (Çeviri)
The microstructural, electrochemical, and tribological properties of multi-element ‎ZnMgAlMn-based alloys containing Nd and Gd elements in low content are ‎explored in this paper with the goal being to design ZnMgAlMn-based alloys suitable ‎for their potential application in biological implant materials. The ZnMgAlMn-based ‎alloys were prepared through conventional casting followed by homogenizing heat ‎treatment at 350°C for 4 hours.‎ Multiple analytical techniques were employed, including a complete level of ‎characterization by using techniques like SEM/EDS, potentiodynamic polarization ‎tests, and scratch tests with varied load. Microstructural studies showed that alloying ‎additions of both Nd and Gd were found to be effective in reducing grain size and ‎modifying the distribution of second phases. Alloy 4 possessed an entirely ‎homogeneous and finer grain structure from all the alloy compositions. In addition, ‎ alloy 6 possessed a desirable balance of corrosion and scratch resistance.‎ By conducting electrochemical tests using the Hank's solution, it was observed that ‎the alloys containing lowest corrosion current density values and exhibiting the most ‎electrochemically stable potentials were the Alloy 4 alloys. The Tafel test results ‎affirmed the observation that alloys with moderate rare earth were able to improve ‎the surface film for lowering localized corrosion.‎ Wear tests were carried out with loads of 500g, 1000g, and 1500g. Results show that ‎there was load dependence in the behavior of the materials with increasing stress ‎during the test. Nonetheless, Alloy 4 and Alloy 6 continued to have the lowest total ‎volume of wear in comparison to the others.‎ Overall, the results presented here demonstrate the potential of the Nd/ Gd ‎microalloying treatment in the improvement of the balance between corrosion ‎resistance and wear for Zn-based corrosion-sensitive alloys. They indicate Zn Alloy 4 ‎has great potential as a structural material in designing temporary biomedical ‎devices/implants with desired levels of corrosion resistance in physiological ‎environments.‎