Metal sektöründe faaliyet gösteren bir işyerinde cinsiyet algısı ve erkeklik
Gender perception and masculinity in a workplace operating in the metal sector
- Tez No: 998580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLICAN KALFA TOPATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Cinsiyet bir taraftan üzerinde sıkça tartışılan diğer taraftan bireylerin yaşam döngülerinde farkında olmadan öğrendiği farklı boyutlarıyla çok yönlü bir olgudur. Biyolojik özelliklerinin yanında toplumsal öğeler içermektedir. Kadın ve erkek iki cinsiyet olarak ele alındığında bulundukları konum itibariyle bir eşitlikten söz etmek mümkün değildir. Ataerkil yapı toplumsal cinsiyet kimliği aracılığıyla kadın ve erkeklere farklı sorumluluklar yükler; erkeği egemen kılarken kadını ikincil konuma yerleştirir. Erkeğin avantajlı konumu hem özel yaşamda hem iş hayatında ataerkillik üzerinden sağlanmaktadır. Bu çalışmada, erkek egemen üretim alanında kadın çalışanlara yönelik algı erkekler üzerinden araştırılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine mülakat tekniği ile Metal Sektöründe faaliyet gösteren üretim ağırlıklı bir işyerinde 25 erkek çalışanla birebir yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular analiz edilerek; Kadınlık ve Erkekliğe Atfedilen Niteliklerin İşe Yansıması, Kadının Çalışma Hayatına Katılımı ve Sosyo Kültürel Bağlamda Etkiler başlıkları altında 3 ana tema altında detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender is a multifaceted phenomenon, frequently debated on one hand, and unconsciously learned throughout individuals' life cycles on the other. It encompasses social elements alongside biological characteristics. When considering women and men as two genders, it's impossible to speak of equality in their respective positions. The patriarchal structure imposes different responsibilities on women and men through gender identity; it makes men dominant while placing women in a secondary position. The advantageous position of men is secured through patriarchy in both private and professional life. This study investigates male perceptions of female employees in a male-dominated production sector. Using in-depth interview techniques, a qualitative research method, face-to-face interviews were conducted with 25 male employees in a production-oriented workplace operating in the metal industry. The findings were analyzed and examined in detail under three main themes: The Reflection of Attributed Qualities of Femininity and Masculinity on Work, Women's Participation in Working Life, and the Effects in a Socio-Cultural Context.