Süper emici hidrojel kullanımı ile lolorosso marul (Lactuca sativa) yetiştiriciliğinde kuraklık stresinin etkilerinin azaltılması
Mitigation of drought stress effects in lolorosso lettuce (Lactuca sativa) cultivation through the use of super absorbent hydrogel
  1. Tez No: 998601
  2. Yazar: SEHER ATILĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN DERE UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
Özet
Abiyotik streslerin en başında yer alan ve en önemli bir faktör olan kuraklık stresi, bitkilerin büyümesine, gelişmesine ve üretiminin yavaşlamasına ya da durmasına neden olmaktadır. Süregelen bu sorun insanlar tarafından çözüme kavuşturulmak istenmiş ve kuraklıkla mücadele edebilme yöntemleri ortaya çıkmıştır. Yapacağımız bu çalışma Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde gerçekleştirilecektir. Bitki materyali olarak marul kullanılacaktır. Uygulamalar %25 kuraklık stresi, %50 kuraklık stresi, %75 kuraklık stresi, %100 (kontrol), %25 kuraklık stresi+1 g hidrojel uygulaması, %50 kuraklık stresi+1 g hidrojel uygulaması, %75 kuraklık stresi+1 g hidrojel uygulaması, %100 (kontrol)+1 g hidrojel uygulaması, %25 kuraklık stresi+2 g hidrojel uygulaması, %50 kuraklık stresi+2 g hidrojel uygulaması, %75 kuraklık stresi+2 g hidrojel uygulaması ve %100 (kontrol)+2 g hidrojel uygulamasından oluşmaktadır. İklim odası koşullarında yetiştirilecek bitkiler için ortalama %60-65 nem ve 8000 lüks ışık yoğunluğu ayarlanacaktır. Ortam 16/8 saat aydınlık/karanlık fotoperiyodik düzen ile gündüz 18±1°C ve gece 15±1°C fotoperiyodik düzen olarak ayarlanacaktır. Bitkileri yetiştirmek için 2 L'lik saksılar kullanılacak ve yetiştirme ortamı hacimce 2:1 oranında torf ve perlit karışımı kullanılacaktır. Deneme sonunda bitki boyu, gövde çapı, yaprak sayısı, bitki taze ve kuru ağırlığı, bitki nem içeriği, SPAD ölçümü, kök yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, kök nem içeriği, yaprak oransal su içeriği, turgor kaybı ve iyon sızıntısı parametreleri en az 4 bitkide ölçülecektir.
Özet (Çeviri)
Drought stress, which is one of the most critical abiotic stress factors, significantly affects plant growth, development, and productivity, often leading to a slowdown or complete cessation of these processes. Given the persistent nature of this issue, various strategies have been developed to mitigate the effects of drought stress. This study will be conducted at the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Siirt University. Lettuce (Lactuca sativa) will be used as the plant material. The experimental treatments will include 25% drought stress, 50% drought stress, 75% drought stress, 100% (control), 25% drought stress + 1 g hydrogel application, 50% drought stress + 1 g hydrogel application, 75% drought stress + 1 g hydrogel application, 100% (control) + 1 g hydrogel application, 25% drought stress + 2 g hydrogel application, 50% drought stress + 2 g hydrogel application, 75% drought stress + 2 g hydrogel application, and 100% (control) + 2 g hydrogel application. The plants will be grown under climate-controlled conditions with a relative humidity of 60–65% and a light intensity of 8000 lux. The photoperiodic cycle will be set to 16/8 hours light/dark, with daytime and nighttime temperatures maintained at 18±1°C and 15±1°C, respectively. The plants will be cultivated in 2 L pots using a growth medium consisting of a 2:1 (v/v) mixture of peat and perlite. At the end of the experiment, plant height, stem diameter, leaf number, fresh and dry weight of the plant, plant moisture content, SPAD readings, root fresh weight, root dry weight, root moisture content, leaf relative water content, turgor loss, and ion leakage parameters will be measured in at least four plants.