Plastik atıkların beton üretiminde kullanımının araştırılması
Investigation of the use of plastic waste in concrete production
  1. Tez No: 998600
  2. Yazar: HATİCE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Plastiğin yaygın üretimi ve kullanımı, atık plastik sorununu beraberinde getirmektedir. Atık plastikler, çevreye ve ekosisteme ciddi zararlar vererek doğal dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Çevre kirliliğinin azaltılması ve kaynak israfının önlenmesi açısından atık plastiklerin geri dönüştürülmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, inşaat sektörü atık malzemelerin değerlendirilmesi açısından öne çıkan alanlardan biridir. Bu çalışmada, atık plastiğin harç bileşiminde kullanılmasının fiziksel ve mekanik özellikler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, 2–4 mm tane boyutuna sahip ve %1 kalsiyum karbonat içeren atık plastik granüller, agrega yerine ikame edilerek kullanılmıştır. Deney numunelerinin hazırlanması sırasında su/çimento oranı 0,5 olarak sabit tutulmuştur. Agrega, ağırlıkça %0, %5, %10, %15, %20 ve %25 oranlarında atık plastik malzeme ile yer değiştirilmiştir. Üretilen taze harcın işlenebilirliğini belirlemek amacıyla yayılma deneyi uygulanmıştır. Sertleşmiş harcın mekanik özelliklerini değerlendirmek için ise 3, 7, 28 ve 90 günlük kür sürelerine sahip numuneler üzerinde basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve birim hacim ağırlık deneyleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The widespread production and use of plastic have led to the growing problem of plastic waste. Waste plastics cause serious damage to the environment and ecosystems, resulting in the deterioration of natural balance. Recycling waste plastics is of great importance in reducing environmental pollution and preventing resource wastage. In this context, the construction sector stands out as one of the key fields for the utilization of waste materials. In this study, the effects of using waste plastic in mortar composition on physical and mechanical properties were investigated. Waste plastic granules with a particle size of 2–4 mm and containing 1% calcium carbonate were used as a substitute for aggregate. During the preparation of the test specimens, the water-to-cement ratio was kept constant at 0.5. The aggregate was replaced with waste plastic material at rates of 0%, 5%, 10%, 15%, 20%, and 25% by weight. To determine the workability of the fresh mortar, a flow table test was conducted. To evaluate the mechanical properties of the hardened mortar, compressive strength, flexural strength, and unit weight tests were performed on specimens cured for 3, 7, 28, and 90 days.