MBlock kodlama uygulamaları destekli öğretimin 6. sınıf öğrencilerinin biliş üstü farkındalık ve bilimsel süreç becerileri üzerine etkisi
The effect of mBlock coding application–supported instruction on sixth-grade students' metacognitive awareness and science process skills
  1. Tez No: 998639
  2. Yazar: EDA ÇAKIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BENZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüz eğitim anlayışında öğrencilerin biliş üstü farkındalıklara ve deney yapma, gözlem, çıkarım ve hipotez kurma gibi bilimsel becerilere sahip olması önemli bir gereklilik hâline gelmiştir. Bu araştırmanın amacı, 6. sınıf Fen Bilimleri dersi“Elektrik İletimi”ünitesinde mBlock kodlama uygulamalarıyla desteklenen öğretimin, öğrencilerin bilişüstü farkındalıkları ve bilimsel süreç becerilerinin gelişimi üzerindeki etkisini incelemektir. Bu araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinin Yenimahalle ilçesinde yer alan bir özel ortaokulda öğrenim gören 6. sınıf düzeyindeki 60 öğrenci ile 6 haftalık süreçte yürütülmüştür. Araştırmada fen bilimleri dersi“Elektriğin İletimi”ünitesi ''Biliş Üstü Farkındalık Envanteri'' ve“Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği”verileri doğrultusunda mBlock kodlama temelli öğretim sürecinde kullanılan eğitsel oyunlar, animasyonlar ve simülasyonların; öğrencilerin öğrenme süreçlerini planlama, izleme ve değerlendirme becerileri ile bilimsel süreç becerilerini kullanma düzeylerine katkı sağlayıp sağlamadığı belirlenmeye çalışılmaktadır. Araştırmada ön test-son test kontrolsüz yarı deneysel desen kullanılmıştır. mBlock kodlama uygulamaları ile yürütülen 6 haftalık uygulama süreci sonunda öğrencilerin biliş üstü farkındalıkları ve bilimsel süreç becerilerindeki değişim araştırılmıştır. Nicel verilerin analizleri için SPSS programı kullanılmıştır. Bu araştırmada Biliş üstü farkındalık ön test-son test puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmadığı; Bilimsel süreç becerileri envanterinde ise ön test-son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunduğu belirlenmiştir. Araştırmada yer alan öğrencilerin biliş üstü farkındalık puanları ve bilimsel süreç becerileri puanları bakımından cinsiyete göre gruplar arasında arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In today's educational approach, it has become an important requirement for students to possess metacognitive awareness as well as scientific skills such as experimenting, observing, making inferences, and formulating hypotheses. The purpose of this study is to examine the effect of instruction supported by mBlock coding applications on the development of sixth-grade students' metacognitive awareness and science process skills in the“Electricity Transmission”unit of the Science course. This study was conducted over a six-week period during the 2024–2025 academic year with 60 sixth-grade students enrolled in a private middle school located in the Yenimahalle district of Ankara. In the study, instructional activities supported by educational games, animations, and simulations within the mBlock-based teaching process were implemented in line with data obtained from the Metacognitive Awareness Inventory and the Science Process Skills Scale related to the“Electricity Transmission”unit. The study aimed to determine whether these instructional practices contributed to students' abilities to plan, monitor, and evaluate their learning processes, as well as to their levels of using science process skills. A one-group pretest–posttest quasi-experimental design was employed in the study. At the end of the six-week instructional period conducted with mBlock coding applications, changes in students' metacognitive awareness and science process skills were examined. SPSS software was used for the analysis of quantitative data. The results indicated that there was no statistically significant difference between the pretest and posttest mean scores of students' metacognitive awareness, whereas a statistically significant difference was found between the pretest and posttest mean scores of the science process skills scale. In addition, no statistically significant differences were found between groups in terms of gender with respect to students' metacognitive awareness scores and science process skills scores.