Impact of form-focused pre-task planning combined with task repetition on enhancing syntactic complexity and fluency of EFL learners' spoken production
Biçim odaklı ön-görev planlaması ile görev tekrarının İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin sözlü üretimlerindeki sözdizimsel karmaşıklık ve akıcılığın gelişimine etkisi
  1. Tez No: 998660
  2. Yazar: ÖZLEM CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE SİNEM GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Dilbilim, Education and Training, Linguistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Dilsel karmaşıklık, doğruluk ve akıcılık ölçütleriyle tanımlanan konuşma görevi performansı üzerine yapılan pek çok çalışma arasında, ikinci dil öğretimine pedagojik katkıları olan doğruluk ve akıcılığı geliştirmek araştırmacıların dikkatini nispeten daha çok çekmiştir. Ancak söz dizimsel karmaşıklık ana dil yeterliği göstergelerinden biri olduğu için öğretim hedefleri arasında yer almasına rağmen, öğretim uygulamaları açısından ikinci dilde gelişimi pek incelenmemiştir. Bu nedenle, yedi hafta süren bu karma yöntem çalışması, işlevsel olarak cümle birleştirme tekniğinin kullanıldığı görev öncesi bilinçli biçim odaklanmasının yabancı dil öğrencilerinin ikinci dilde monolog şeklinde tasarlanmış tartışmacı konuşmalarındaki söz dizimsel karmaşıklık ve akıcılığı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma verileri, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde hazırlık sınıfı okuyan 52 öğrenciden toplanmış olup bu öğrenciler deney ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrılmışlardır. Ön test-son test deseninin kullanıldığı çalışmada, her iki grup da tartışmacı konuşma görevlerini tamamlamış; son testteki ilk görev ön test konusunun yeniden ifade edilmiş bir versiyonu olarak sunulurken, ikinci görev yeni bir konuyu içermiştir. Deney grubu öğrencileri monologları öncesinde bilinçli biçim odaklanmasıyla yönlendirilirken, kontrol grubu öğrencileri herhangi bir yönlendirme olmadan konuşma performanslarını sergilemişlerdir. Öz değerlendirme ve veri analizi amacıyla, tüm öğrenciler konuşmalarını eş zamanlı olarak cep telefonlarına kayıt etmişlerdir. Nicel verileri açıklayıcı nitelik taşıyan nitel veriler haftalık uygulanan öz-değerlendirme günlükleri ve son testi takip eden bireysel görüşmeler ve odak grup görüşmeleri aracılığıyla toplanmıştır. Öğrencilerin sözlü performanslarından elde edilen veriler, istatistiksel analizlerin yürütülebilmesi amacıyla nicel veriye dönüştürülmüş ve SPSS-22 programı kullanılarak analiz edilmiştir; görüşmelerden ve öğrenci günlüklerinden elde edilen nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Konuşma performansı analiz sonuçlarına göre, deney grubu öğrencileri genel karmaşıklık, alt cümlecik kullanımı ve duraklama akıcılığı alt ölçütlerinde kontrol grubundan anlamlı olarak daha iyi performans sergilemiştir. Ayrıca, yapılan uygulamanın deney grubu öğrencilerinin kontrol grubuna kıyasla fikirlerini kavramsal olarak daha kısa sürede tanımlamalarına ve formüle etmelerine katkı sağladığı görülmüştür. Nitel veriler de, öğrencilerin zaman içerisinde konuşmalarındaki söz dizimsel karmaşıklığa yönelik bakış açılarındaki olumlu yönde farkı ortaya çıkararak ve bu çalışmada kullanılan bilinçli biçim odaklanması etkinliğinin konuşmaya ilaveten diğer dil becerilerini de geliştirmesinde potansiyel bir rol oynadığını göstererek nicel bulguları desteklemiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada uygulanan etkinlik bilinçli görev öncesi biçim odaklanması etkinliğinin, konuşma konularıyla tematik olarak ilişkili görevlerle birlikte uygulandığında, görev planlama ve diğer bilinçli görev öncesi biçim odaklanması aktivitelerine alternatif bir öğretim uygulaması olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Among the substantial body of research on speaking task performance defined in terms of CAF measures, building accuracy and fluency has relatively received more attention, suggesting practical implications for L2 classes. However, not much research has particularly examined syntactic complexity development in L2 speech from an instructional practices perspective, although it is one of the main language proficiency descriptors and thus among the pedagogical goals in L2 teaching. Therefore, this seven-week mixed-methods study aims to discover the impact of form-focused pre-task planning, operationalized via the sentence-combining technique, on EFL learners' syntactic complexity and fluency development in argumentative speech. The data were collected from 52 preparatory-year students at a Turkish state university, who were randomly assigned to an experimental and a control group. Using a pre-test-post-test design, both groups completed argumentative speaking tasks, with the first post-test topic presented as a paraphrased version of the pre-test topic and a second post-test task involving a new topic. While the experimental group were guided with explicit FonF prior to their argumentative speech, the control group performed their speech without a pre-task intervention. All the participants were asked to record their speeches in real time to their mobile phones for self-assessment and data analysis purposes. Further explanatory data were collected through self-reflection diaries on a weekly basis as well as individual and focus group interviews following the post-test. Data obtained from learners' spoken performances were quantitized to allow for statistical analyses and were analysed using SPSS-22, while qualitative data obtained from interviews and learner journals were analyzed using content analysis. The analyses revealed significant differences between the two groups, with the experimental group demonstrating greater overall complexity and subordination as well as enhanced breakdown fluency. In addition, the intervention appeared to support learners' conceptualization and formulation processes, enabling experimental group participants to produce argumentative speech in a significantly shorter time than their counterparts. These findings are supported by the qualitative data, highlighting a shift in learners' perspectives on syntactic complexity over time and suggest that the explicit pre-task FonF activity, implemented alongside familiar speaking topics, may function as an effective pedagogical alternative to traditional task planning and other pre-task FonF practices.