Somali'de Sağlık Profesyonellerinin Doğurganlık ve Aile Planlamasına Yönelik Bilgi ve Tutumlarının Belirlenmesi
Determining the Knowledge and Attitudes of Health Professionals Towards Fertility and Family Planning in Somalia
- Tez No: 998676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜYESİ ZEHRA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Somali, yüksek doğurganlık oranı, düşük aile planlaması kullanımı ve yaygın anne-bebek ölümleriyle karşı karşıya olan bir ülkedir. Mevcut literatür, bu sorunların temelinde kültürel ve dini faktörlerin yattığını vurgulamakla birlikte, sağlık profesyonellerinin bilgi ve tutumlarının rolü yeterince araştırılmamıştır. Bu tez, Somali'de sağlık profesyonellerinin doğurganlık ve aile planlamasına yönelik bilgi ve tutumlarını inceleyen sınırlı sayıdaki çalışmalardan biri olması açısından özgün bir değer taşımaktadır. Konuya ilişkin güncel ve yerel verilerin eksikliği, çalışmanın önemini artırmaktadır. Bu çalışma, Somali'deki üç önemli hastanede (Mogadişu Somali-Türkiye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi, De-Martino Public Hospital, Banadir Hospital) görev yapan doktor, hemşire ve ebelerin doğurganlık ve aile planlamasına ilişkin bilgi düzeylerini ve tutumlarını değerlendirerek bu alandaki kritik bilgi boşluğunu doldurmayı amaçlamaktadır. Tanımlayıcı araştırma yöntemiyle yürütülecek çalışmada, 235 sağlık profesyonelinden oluşan evrenin tamamına ulaşılması planlanmaktadır. Veriler, araştırmacılar tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ve Doğurganlık ve Aile Planlamasına Yönelik Bilgi ve Tutum Değerlendirme Formu ile toplanacak, SPSS programında analiz edilecektir. Beklenen bulgular, sağlık Profesyonellerinin bilgi eksikliklerini ve tutumsal engellerini ortaya koyarak, Somali'ye özgü eğitim programlarının geliştirilmesine ve aile planlaması hizmetlerinin geliştirilmesine rehberlik edeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Somalia is a country facing high fertility rates, low utilization of family planning, and widespread maternal and infant mortality. While the existing literature emphasizes that cultural and religious factors underlie these issues, the role of healthcare professionals' knowledge and attitudes has not been sufficiently investigated. This thesis holds unique value as one of the few studies examining the knowledge and attitudes of healthcare professionals in Somalia regarding fertility and family planning. The lack of current and local data on this subject further increases the significance of the study. This research aims to fill a critical knowledge gap by evaluating the knowledge and attitudes toward fertility and family planning among doctors, nurses, and midwives working in three major hospitals in Somalia (Mogadishu Somali- Turkey Recep Tayyip Erdoğan Training and Research Hospital, De-Martino Public Hospital, and Banadir Hospital). The study will be conducted using a descriptive research design, aiming to reach the entire population of 235 healthcare professionals. Data will be collected through a Personal Information Form and a Fertility and Family Planning Knowledge and Attitude