Three essays on the political economy of developing countries
Gelişmekte Olan Ülkelerin Politik Ekonomisi Üzerine Üç Makale
  1. Tez No: 998689
  2. Yazar: ALİ BAYDAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu üç makale formatındaki tez, ekonomik reformların politik ekonomisi ve petrolün rejim sonuçları tartışmalarına katkıda bulunmaktadır. Birinci makale, Türkiye ve Slovenya'da 20 yıl süren gecikmenin ardından özelleştirmenin ani bir şekilde hızlanmasını incelemektedir. Bu şaşırtıcı sonuç, banka krizi ile derinleşen kamu borcu krizinin hükümetleri ve diğer veto oyuncularını özelleştirmeye zorlaması ile açıklanmaktadır. Ekonomik krizlerin, veto oyuncularının reformlara olan negatif etkisini azalttığı ve veto oyuncuları tercihlerinin, konvansiyonel varsayımların aksine, sabit olmadığı gösterilmektedir. İkinci makale, uluslararası bir norm olan özelleştirmenin birden fazla veto oyuncusu olan Türkiye'de karşılaştığı direnci araştırmaktadır. Norm münakaşası ve veto oyuncuları çalışmalarından faydalanarak, norm dağılımının daima tek seferlik bir olgu olmadığı ve norma itiraz eden ve uyum sağlayan aktörlerin rasyonel pazarlıkları sonucu gerçekleşebileceği sunulmaktadır. Üçüncü makale, petrolün demokrasi için bir lanet, lütuf veya hiçbiri olduğu tartışmasının nedenlerini araştırmaktadır. Meta regresyon ülke sabit etkisi regresyonlarının petrol lütfu sonucunu doğurduğunu göstermektedir. Ancak petrol, baskıyı finanse ettiğinde kaynak lanetine neden olmaktadır. Bazı petrol ölçümleri de kaynak laneti sonucuna yol açmaktadır. Ek olarak etkileşimli modeller bazı nedensel mekanizmalar için kısmi bulgular ortaya koysa da bulgular petrol ölçümlerince değişmektedir. Literatürde birden fazla ölçümün kullanılması, petrol-demokrasi tartışmasının devam etmesinde pay sahibidir.
Özet (Çeviri)
This three-article-based dissertation contributes to debates on the political economy of economic reforms and regime consequences of oil. The first article examines the sudden acceleration of privatization after two-decade-long delays in Türkiye and Slovenia. This puzzle is explained by positing that a public debt crisis deepened by a banking crisis compelled ruling parties and other veto players to endorse privatization. Accordingly, the article shows that economic crises mitigate veto player's negative effect on reforms and that their preferences may not be as fixed as traditionally assumed. The second article scrutinizes how the international norm of privatization met resistance in Türkiye, where multiple veto players were present. Utilizing norm contestation and veto player accounts, it illustrates that norm diffusion is not inevitably a one-time event and that it may occur after a rational-choice informed bargaining process between norm-resisters and norm-conformers. The third article studies the reasons behind the controversy over whether oil is a curse, a blessing, or neither for democracy. Meta-regression reveals a blessing effect driven by country fixed-effect regressions. However, oil is a curse when used for financing repression, and some oil measures substantiate resource curse. Moreover, although interaction models generate some support for particular causal mechanisms, the support depends on the oil measure employed. The literature's use of multiple oil measures contributes to the persistence of the oil-democracy debate.