Eğitim ve geliştirme uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisinde örgütsel güvenin aracı rolü: Ankara kamu kurumlarındaki çalışanlar üzerinde bir uygulama
The mediating role of organizational trust in the effect of training and development practices on organizational commitment: An application on employees in public institutions in Ankara
  1. Tez No: 998729
  2. Yazar: GÖKHAN ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim ve geliştirme uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini ve bu ilişkide örgütsel güvenin rolünü incelemektir. Bu kapsamda eğitim ve geliştirme uygulamaları, örgütsel güven ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiler nicel araştırma yöntemi çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırma, kamu kurumlarında görev yapan 306 çalışandan elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Veriler, 5'li Likert tipi ölçeklerden oluşan anket formu aracılığıyla toplanmış ve SPSS 27 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada öncelikle ölçeklerin güvenirlik analizleri yapılmış, ardından tanımlayıcı istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve çoklu regresyon analizlerinden faydalanılmıştır. Elde edilen bulgular, eğitim ve geliştirme uygulamaları ile örgütsel güven arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğunu; örgütsel güven ile örgütsel bağlılık arasında da güçlü ve pozitif yönlü bir ilişkinin bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca eğitim ve geliştirme uygulamaları ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide, örgütsel güvenin aracı rol üstlendiği bulunmuştur. Bu araştırmanın teorik çerçevesi ve elde edilen ampirik bulgularının, kamu kurumları bağlamında eğitim ve geliştirme uygulamaları, örgütsel güven ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkilerin anlaşılmasına katkı sunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of training and development practices on organizational commitment and the role of organizational trust in this relationship. Within this scope, the relationships among training and development practices, organizational trust, and organizational commitment were analyzed using a quantitative research method. The study was conducted with data obtained from 306 employees working in public institutions. The data were collected through a questionnaire consisting of 5-point Likert-type scales and analyzed using the SPSS 27 statistical software package.In the study, reliability analyses of the scales were conducted first, followed by descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation, and multiple regression analyses. The findings indicate that training and development practices are positively and significantly related to organizational trust, and that organizational trust has a strong and positive relationship with organizational commitment. In addition, it was determined that organizational trust plays a mediating role in the relationship between training and development practices and organizational commitment. It is considered that the theoretical framework of this study and the empirical findings contribute to the understanding of the relationships among training and development practices, organizational trust, and organizational commitment in the context of public institutions.