Sosyal bilgiler eğitiminde el becerisine dayalı tasarımlar ile dijital tasarımların öğrencilerin akademik başarı ve tutumlarına etkisi
The effects of hands-on and digital design activities on students' academic achievement and attitudes in social studies education
- Tez No: 998740
- Danışmanlar: PROF. DR. HIDIR KARADUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler dersinde el becerilerine dayalı uygulamalar ile dijital tasarım uygulamalarının öğrencilerin akademik başarıları, derse yönelik tutumları ve kültürel mirasa duyarlılıkları üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırma, karma yöntemlerden yakınsayan paralel desen modeline göre yürütülmüş; çalışma grubunu Bilim ve Sanat Merkezine devam eden, özel yetenekli 6. sınıf düzeyindeki 21 öğrenci oluşturmuştur. Öğrenciler deney 1 (n=7), deney 2 (n=7) ve kontrol grubu (n=7) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Veriler başarı testi, tutum ölçeği, kültürel mirasa duyarlılık ölçeği, görüşme, öz değerlendirme ve ürün değerlendirme formlarıyla toplanmış; nicel veriler non-parametrik testlerle, nitel veriler içerik ve tematik analizle çözümlenmiştir. Bulgular, her iki deney grubundaki uygulamaların akademik başarıyı kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde artırdığını, ancak deney grupları arasında anlamlı fark bulunmadığını göstermiştir. Tutum ve kültürel mirasa duyarlılık puanlarında anlamlı değişim saptanmazken, nitel veriler öğrencilerin uygulamaları olumlu değerlendirdiğini ve öğrenme motivasyonlarının arttığını ortaya koymuştur. Araştırma, uygulamalı ve tasarım temelli yaklaşımların akademik başarıyı desteklediğini, duyuşsal değişkenler için ise daha uzun süreli uygulamalara ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively examine the effects of hands-on activities and digital design practices in Social Studies courses on students' academic achievement, attitudes toward the course, and sensitivity to cultural heritage. The research was conducted using a convergent parallel mixed-methods design; the study group consisted of 21 sixth-grade gifted students attending a Science and Art Center. The students were divided into three groups: Experimental Group 1 (hands-on activities, n = 7), Experimental Group 2 (digital design practices, n = 7), and a control group (traditional instruction, n = 7). Data were collected through an achievement test, an attitude scale, a cultural heritage sensitivity scale, interviews, self-evaluation forms, and product evaluation forms; quantitative data were analyzed using non-parametric statistical tests, while qualitative data were analyzed through content and thematic analysis. The findings indicated that the practices in both experimental groups significantly increased academic achievement compared to the control group, although no significant difference was found between the two experimental groups. While no statistically significant change was observed in attitude and cultural heritage sensitivity scores, qualitative findings revealed that students evaluated the practices positively and that their learning motivation increased. The study emphasizes that hands-on and design-based approaches support academic achievement, whereas longer-term implementations are needed for affective variables.