Dijital olgunluk düzeyinin sürdürülebilirlik ve inovasyona etkisinde üretken yapay zekanın aracılık rolü
The mediating role of productive artificial intelligence in the impact of digital maturity level on sustainability and innovation.
  1. Tez No: 998739
  2. Yazar: MEDİNE AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, örgütlerdeki dijital olgunluk düzeyinin yeşil inovasyon üzerindeki etkisi ve ilişkide üretken yapay zeka kabulünün aracılık rolünün test edilmesi amaçlanmıştır. Örneklem verileri, belli bir dijital olgunluk düzeyinde olduğu ve yönetim süreçlerinde yapay zekayı yoğun olarak kullanan bilişim, teknoloji, finans ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerde yönetici düzeyinde çalışan kişilerden toplanmıştır. Analizler 216 veri ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler frekans analizi, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ve regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Doğrulayıcı faktör analizleri SPSS AMOS 24.0, hipotez testleri PROCESS Macro Model 4 ile gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarında kurumsal dijital olgunluk düzeyinin yeşil inovasyon ve üretken yapay zeka kabulü üzerinde pozitif etkisinin olduğu hipotezleri desteklenmiş ancak üretken yapay zeka kabulünün yeşil inovasyon üzerindeki etkisi ve aracılık rolüne ilişkin hipotezler desteklenmemiştir. Kurumsal olgunluk düzeyi ile yeşil inovasyon ve üretken yapay zeka arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunurken; bu ilişkide üretken yapay zeka kabulünün aracılık rolünün bulunmaması, yöneticilerin tutumuna ilişkin yeni soruları gündeme getirmesi açısından orijinaldir.
Özet (Çeviri)
This study aims to test the impact of organizational digital maturity level on green innovation and the mediating role of generative artificial intelligence in this relationship. Sample data were collected from managers working in businesses operating in the IT, technology, finance, and banking sectors that have a certain level of digital maturity and intensively use artificial intelligence in their management processes. Analyses were performed with 216 data points. The obtained data were subjected to frequency analysis, validity and reliability analyses, exploratory and confirmatory factor analyses, and regression analyses. Confirmatory factor analyses were performed using SPSS AMOS 24.0, and hypothesis testing was performed using PROCESS Macro Model 4. The results of the analysis supported the hypotheses that organizational digital maturity level has a positive effect on green innovation and the adoption of generative artificial intelligence but did not support the hypotheses regarding the impact and mediating role of generative artificial intelligence on green innovation. While a statistically significant relationship was found between organizational maturity level and green innovation and generative artificial intelligence; The absence of a mediating role for generative AI in this relationship is original in that it raises new questions about the attitudes of managers