Evcil hayvan sahibi bireylerde aile yaşamı bağlamında öz-şefkat ile psikolojik esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi
An exami̇nati̇on of the relati̇onshi̇p between self-compassi̇on and psychologi̇cal flexi̇bi̇li̇ty i̇n pet-owni̇ng indi̇vi̇duals wi̇thi̇n the context of fami̇ly li̇fe
  1. Tez No: 998757
  2. Yazar: AYŞE SAKALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, evcil hayvan sahibi bireylerde aile yaşamı bağlamındaki öz-şefkat ile psikolojik esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesini konu almaktadır. Çalışmada, evcil hayvan sahipliğinin ve bireylerin evcil hayvanlarıyla kurdukları ilişkinin bu psikolojik değişkenlerle nasıl bir ilişki içinde olduğu ele alınmış; elde edilen bulgular aile danışmanlığı alanı açısından değerlendirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, evcil hayvan sahibi olan 338 yetişkin bireye Öz-Anlayış Ölçeği, Psikolojik Esneklik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, öz-şefkat ile psikolojik esneklik arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Buna karşın, evcil hayvanın türü, evcil hayvan sahiplenme süresi ve evcil hayvanla kurulan ilişki türüne göre öz-şefkat ve psikolojik esneklik düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bu sonuçlar, öz-şefkat ve psikolojik esnekliğin, evcil hayvan sahipliğinin biçimsel özelliklerinden ziyade bireyin içsel süreçleri ve yaşam deneyimleriyle ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Sonuç olarak, bu araştırma evcil hayvan sahibi bireylerde öz-şefkatin psikolojik esneklikle ilişkili önemli bir içsel kaynak olduğunu; psikolojik esnekliğin ise evcil hayvan sahipliğinin kendisinden ziyade bireyin kendisiyle kurduğu ilişki, içsel süreçleri ve yaşam deneyimleri doğrultusunda şekillendiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, aile danışmanlığı alanında bireylerin öz-şefkat ve psikolojik esneklik düzeylerini güçlendirmeye yönelik müdahalelerin önemli olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between self-compassion and psychological flexibility among pet-owning individuals within the context of family life. The study explores how pet ownership and the relationship individuals establish with their pets are associated with these psychological variables, and the findings are evaluated within the context of family counseling. A correlational research design was employed. The study was conducted with 338 adult individuals who own pets, using the Self-Compassion Scale, the Psychological Flexibility Scale, and a Personal Information Form. The findings revealed a positive and significant relationship between self-compassion and psychological flexibility. However, no significant differences were found in self-compassion or psychological flexibility levels according to the type of pet, duration of pet ownership, or the type of relationship established with the pet. These results suggest that self-compassion and psychological flexibility are associated not with the formal characteristics of pet ownership, but rather with individuals' internal processes and life experiences. In conclusion, this study demonstrates that self-compassion constitutes an important internal resource related to psychological flexibility among pet-owning individuals, while psychological flexibility appears to be shaped more by individuals' internal processes, coping styles, and life experiences than by pet ownership itself. Based on these findings, it is considered important to implement interventions aimed at strengthening self-compassion and psychological flexibility within the field of family counseling.