Sosyal medya kullanımının felaket haberleri kaydırma ve deprem kaygısı arasındaki ilişkide aracı rolü
The mediating role of social media use in the relationship between doomscrolling and earthquake anxiety
  1. Tez No: 998759
  2. Yazar: ECE DALYAMAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENAY KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Sosyal medya kullanımının günlük hayatın vazgeçilmez bir alışkanlığı haline gelmesi bireylerin kriz ve afet dönemlerinde bilgi edinme alışkanlıklarını önemli bir ölçüde değiştirmiştir. Özellikle deprem gibi toplumsal boyutta etki yaratan büyük çaplı afetlerin ardından sosyal medya platformlarında paylaşılan felaket içerikli haberler, bireylerin duygusal tepkilerini etkileyebilmektedir. Sosyal medya kullanıcıları bilgi arayışı içerisindeyken istemsizce felaket haberlerini kaydırma (doomscrolling) alışkanlığı kazanabilirler. Bu araştırma, sosyal medya kullanımının deprem kaygısı ve felaket kaydırması davranışı ile olan ilişkisini incelemek ve felaket kaydırması davranışının bu ilişkideki aracı rolünü belirlemek amacıyla 18–65 yaş aralığında 221 katılımcıyla yürütülmüş nicel bir çalışmadır. Elde edilen bulgular, sosyal medya kullanımının deprem kaygısı üzerinde doğrudan anlamlı bir etkisinin bulunmadığını; ancak felaket kaydırması davranışının modele dahil edilmesiyle sosyal medya kullanımının deprem kaygısını dolaylı olarak yordadığını göstermiştir. Kadın katılımcıların deprem kaygısı düzeylerinin erkek katılımcılara göre daha yüksek olduğu; genç yetişkinlerin sosyal medyada daha fazla zaman geçirdiği ve felaket kaydırması davranışını daha yoğun sergilediği belirlenmiştir. Deprem sırasında maddi kayıp ya da yakın kaybı yaşayan bireylerin deprem kaygısı düzeyleri anlamlı biçimde yüksek bulunmuştur. Ancak felaket kaydırması davranışı bu gruplar arasında anlamlı farklılık göstermemiştir. Araştırma bulguları, afet dönemlerinde sosyal medya içeriklerinin bireylerin psikolojik süreçleri üzerinde belirleyici bir role sahip olabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, sosyal medya üzerinden yayımlanan bilgilere yönelik düzenleyici adımların geliştirilmesi ve kullanıcıların sosyal medya kullanımıyla ilgili farkındalık düzeylerinin artırılması önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The widespread use of the internet and social media has significantly changed the way individuals seek information after disasters. In the aftermath of earthquakes, the uncertainty experienced by the public often leads people to rely on social media platforms, where information is rapidly disseminated but not always filtered. This unregulated flow of disaster-related content may contribute to increased emotional distress. The present study aims to examine the role of social media use in the relationship between doomscrolling and earthquake anxiety, and to determine whether doomscrolling functions as a mediating variable. The sample consisted of 221 participants between the ages of 18 and 65. Data were collected using the Earthquake Anxiety Scale, the Doomscrolling Scale, and the Generalized Problematic Internet Use Scale-II. Pearson correlation, regressionbased mediation analysis, independent samples t-test, and one-way ANOVA were applied. Findings indicated that social media use did not directly predict earthquake anxiety. However, when doomscrolling was included in the model, social media use indirectly and significantly predicted anxiety levels. Women reported higher earthquake anxiety than men, and younger adults spent more time on social media and engaged in doomscrolling more frequently. Participants who experienced material loss or the death of a close person during the earthquake reported significantly higher anxiety. Overall, the results suggest that social media may shape emotional responses in the aftermath of disasters, with doomscrolling emerging as a key mechanism linking online engagement to increased anxiety. These findings highlight the importance of strengthening awareness regarding social media use, especially during and after disasters.