Boşanmanın çocukların duygusal gelişimi üzerindeki etkileri ve aile danışmanlığının rolü
The effects of divorce on children's emotional development and the role of family counseling
- Tez No: 998772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı kapsamında, boşanma olgusunun çocukların duygusal gelişimine olan etkilerini yaş gruplarına göre incelendi, içe ve dışa dönük davranış farklılıkları belirlendi ve aile danışmanlığının bu etkiler üzerindeki düzenleyici/koruyucu rolün değerlendirildi. Ayrıca ebeveyn çatışmasının ve ebeveyn yabancılaşmasının çocukların ruhsal durumu üzerindeki etkileri araştırıldı. Araştırmanın örneklemini, kolayda ve kartopu örnekleme ile belirlenen 20 boşanmış aile oluşturmuştur. Çocuklara boşanma sonrası uyumlarına ilişkin bir anket, ebeveynlere ise aile işlevselliği ve iletişimine ilişkin bir anket uygulanmış; anketler birebir görüşmeler yoluyla tamamlanmıştır. Toplanan veriler betimleyici istatistik ve karşılaştırmalı analizlerle değerlendirilmiştir. Çalışma betimsel ve nitel bir araştırma olarak tasarlandı. Veriler yapılandırılmış anket formu ve psikolojik değerlendirme ölçekleri aracılığıyla toplantı. Katılımcılar, boşanmış ebeveynlerin çocukları ve ebeveynlerinden oluştu. Araştırma sürecinde ölçekler yüz yüze görüşmelerle uygulandı. Veriler, SPSS kullanılarak analiz edildi, frekans, ortalama, bağımsız örneklem t-testi ve varyans analizi gibi teknikler kullanıldı. Bulgular, ailelerin çoğunluğunun boşanma sonrasında da çocuklarıyla iletişimde açık ve destekleyici bir ortamı sürdürdüğünü göstermiştir. Çocuklar genel olarak boşanma sürecinde kendilerini suçlamamış ve okulda belirgin bir başarı düşüşü yaşamamıştır. Buna karşın yaklaşık yarısı bu dönemde üzüntü yaşadığını, üçte biri taraf tutmak zorunda kaldığını bildirmiştir. Danışmanlık almış ve almamış aileler arasında anket sonuçları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Elde edilen veriler, ebeveynler arası çatışmanın düzeyi ve ortak velayet gibi faktörlerin çocukların uyum sürecini etkileyen önemli değişkenler olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmanın sonuçları, ebeveyn boşanmasının çocuklar üzerinde çeşitlenen duygusal etkileri olduğunu ve aile içi destek ile sağlıklı iletişimin çocukların uyumunu kolaylaştırdığını vurgulamıştır. Bu bulgular, boşanma sürecindeki ailelere danışmanlık ve psikososyal desteğin önemini bir kez daha işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of divorce on children's emotional development according to age groups, identify differences in introverted and extroverted behaviors, and evaluate the moderating/protective role of family counseling on these effects. Furthermore, the effects of parental conflict and parental alienation on children's mental health were investigated. The sample consisted of 20 divorced families selected using convenience and snowball sampling. Children were administered a questionnaire on their post-divorce adjustment, and parents were administered a questionnaire on family functioning and communication; these questionnaires were completed through face-to-face interviews. The collected data were evaluated using descriptive statistics and comparative analyses. The study was designed as a descriptive and qualitative research. Data were collected through a structured questionnaire and psychological assessment scales. Participants consisted of children of divorced parents and their parents. The scales were administered through face-to-face interviews. Data were analyzed using SPSS, employing techniques such as frequency, mean, independent samples t-test, and analysis of variance. The findings showed that the majority of families maintained an open and supportive environment in communication with their children even after divorce. Children generally did not blame themselves during the divorce process and did not experience a significant decline in academic performance. However, approximately half reported experiencing sadness during this period, and one-third reported having to take sides. There was no statistically significant difference in survey results between families who received counseling and those who did not. The data revealed that factors such as the level of parental conflict and joint custody are important variables affecting children's adjustment process. The results of the study emphasized that parental divorce has varying emotional effects on children and that family support and healthy communication facilitate children's adjustment. These findings once again highlight the importance of counseling and psychosocial support for families going through a divorce.