Adölesan idiyopatik skolyozlu bireylerde ikili görev eğitiminin ikili görev performansı üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of dual-task training on dual task performance in adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 998775
  2. Yazar: BURCU ŞENOL GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE YAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Adölesan İdiyopatik Skolyozlu (AİS) bireylerde skolyoz spesifik egzersizlere ek olarak uygulanan ikili görev eğitiminin; ikili görev performansı, skolyoz deformite şiddeti ve gövde simetrisi üzerine etkisini incelemekti. Çalışmaya, yaş ortalamaları 14,26 ± 2,68 yıl olan çalışma grubu (n = 19) ile 14,37 ± 2,65 yıl olan kontrol grubu (n = 19) olmak üzere toplam 38 AİS'li birey dahil edildi. Çalışma grubuna 12 hafta süreyle Schroth yöntemine dayalı skolyoz-spesifik egzersizlere ek olarak motor görevlerle eş zamanlı yürütülen bilişsel görevleri içeren ikili görev eğitimi uygulanırken; kontrol grubuna aynı süre ve yoğunlukta skolyoz spesifik egzersizine ek yalnızca tekli motor görevlerden oluşan egzersiz programı uygulandı. Bireylerin demografik özellikleri kaydedildi. Skolyoz şiddeti Cobb açısı ve aksiyal gövde rotasyonu ile; gövde simetrisi Anterior Gövde Simetri İndeksi (ATSI) ve Posterior Gövde Simetri İndeksi (POTSI) ile değerlendirildi. Motor performans 10 Metre Yürüme Testi ile, bilişsel performans Stroop Testi ile ölçüldü. İkili görev performansı, yürüyüş sırasında uygulanan sözcüksel ve sayısal bilişsel görevler eşliğinde analiz edildi. Egzersiz müdahalesi sonrası yaşam kalitesi Questionnaire of Physiotherapeutic Specific Exercises of Scoliosis (QPSSE) ile değerlendirildi. Sonuçlar iki grup arasında karşılaştırıldı. Eğitim sonrası çalışma grubunda Cobb açısı 23,45 ± 10,26°'den 20,36 ± 11,32°'ye anlamlı olarak azaldı (p = 0,013), kontrol grubunda ise anlamlı bir değişim saptanmadı (p = 0,092). Gruplar arası değişim farkı çalışma grubu lehine anlamlı bulundu (p = 0,044). Aksiyal gövde rotasyonu her iki grupta azalmış olmakla birlikte, gruplar arası fark, çalışma grubu lehine anlamlıydı (p = 0,017). ATSI ve POTSI skorlarının gruplar arası değişim farkları istatistiksel olarak anlamlı değildi (p > 0,05). Bilişsel performans değerlendirmesinde Stroop toplam süresi zaman × grup etkileşimi (p = 0,631) anlamlı değildi. Stroop interferans süresi açısından herhangi bir anlamlı etki saptanmadı (p=0,072). Sayısal ikili görevde doğru yanıt oranı açısından anlamlı fark bulunmazken (p = 0,692), sözcüksel ikili görevde doğru yanıt oranı müdahale sonrası çalışma grubu lehine anlamlıydı (p = 0,005). Hem sözcüksel hem de sayısal ikili görev koşullarında çift adım uzunluğu, adım süresi, kadans ve net hız parametrelerinde müdahale sonrası sonuçlar anlamlı bulunmadı (p > 0,05). Benzer şekilde ikili görev maliyeti analizlerinde sözcüksel ve sayısal görevlerde müdahale sonrasındaki sonuçlar anlamlı değildi (p > 0,05). Müdahale sonunda QPSSE'nin tüm alt boyutları ve toplam puanı açısından çalışma ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p > 0,05). Bu çalışma, AİS'li bireylerin rehabilitasyonunda skolyoz spesifik egzersizlere ek olarak uygulanan ikili görev eğitiminin, bilişsel doğruluğun ön planda olduğu sözcüksel ikili görevlerde bilişsel performansı artırdığını, motor çıktılar ve ikili görev maliyeti açısından ise belirgin bir avantaj oluşturmadığını gösterdi. Günlük yaşamda motor ve bilişsel görevlerin eş zamanlı olarak sürdürüldüğü düşünüldüğünde, ikili görev eğitiminin AİS rehabilitasyon programlarına günlük yaşam aktivitelerine yönelik tamamlayıcı bir yaklaşım olarak eklenmesi uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of dual-task training added to scoliosis-specific exercises on dual-task performance, scoliosis deformity severity, and trunk symmetry in individuals with adolescent idiopathic scoliosis (AIS). A total of 38 individuals with AIS were included in the study: a study group (n = 19) with a mean age of 14.26 ± 2.68 years and a control group (n = 19) with a mean age of 14.37 ± 2.65 years. The study group received dual-task training consisting of cognitive tasks performed simultaneously with motor tasks in addition to Schroth-based scoliosis-specific exercises for 12 weeks, whereas the control group performed an exercise program consisting only of single motor tasks with the same duration and intensity. Demographic characteristics of the participants were recorded. Scoliosis severity was assessed using the Cobb angle and axial trunk rotation, while trunk symmetry was evaluated using the Anterior Trunk Symmetry Index (ATSI) and Posterior Trunk Symmetry Index (POTSI). Motor performance was assessed using the 10-Meter Walk Test, and cognitive performance was evaluated using the Stroop Test. Dual-task performance was analyzed during walking accompanied by lexical and numerical cognitive tasks. Quality of life after the exercise intervention was assessed using the Questionnaire of Physiotherapeutic Specific Exercises of Scoliosis (QPSSE). Outcomes were compared between the two groups. After the intervention, the Cobb angle in the study group decreased significantly from 23.45 ± 10.26° to 20.36 ± 11.32° (p = 0.013), whereas no significant change was observed in the control group (p = 0.092). The between-group difference in change was significant in favor of the study group (p = 0.044). Although axial trunk rotation decreased in both groups, the between-group difference was significant in favor of the study group (p = 0.017). No significant between-group differences were found in the changes of ATSI and POTSI scores (p > 0.05). In the cognitive performance assessment, the time × group interaction for total Stroop test duration was not significant (p = 0.631), and no significant effect was observed for Stroop interference time (p = 0.072). While no significant differences were found in the numerical dual-task condition in terms of correct response rate and number of correct responses (p = 0.0692), a significant group × time interaction was observed in the lexical dual-task condition in favor of the study group (p = 0.005). No significant post-intervention differences were observed between groups for step length, step time, cadence, or gait speed under either lexical or numerical dual-task conditions (p > 0.05). Similarly, no significant time × group interactions were observed in dual-task cost analyses for either lexical or numerical tasks (p > 0.05). There were no significant differences between the study and control groups in any QPSSE subscale or total score at the end of the intervention (p > 0.05). This study demonstrated that dual-task training added to scoliosis-specific exercises in individuals with AIS improved cognitive performance in lexical dual-task conditions in which cognitive accuracy is critical, while it did not provide a significant advantage in terms of motor outcomes or dual-task cost. Considering that motor and cognitive tasks are performed simultaneously in daily life, it is suggested that dual-task training may be incorporated into AIS rehabilitation programs to support the simultaneous execution of motor and cognitive tasks in daily activities.