Şiddet mağduru kadınlarla çalışan bireylerin psikolojik iyi oluşlarının incelenmesi
- Tez No: 998808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı şiddet mağduru kadınlarla çalışmanın, çalışanların psikolojik dayanıklılık düzeyi üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında, İstanbul ili Anadolu Yakası'nda yer alan kadın konukevleri, sosyal hizmet merkezleri ve şiddet önleme merkezinde görev yapan 60 kadın çalışan ile benzer sosyodemografik özelliklere sahip 60 kadından oluşan kontrol grubu olmak üzere toplam 120 katılımcıya ulaşılmıştır. Psikolojik dayanıklılık düzeyi, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ) ile ölçülmüştür. Veriler SPSS 21 ile analiz edilmiş, bağımsız örneklem t testi, Anova ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışma bulgularına göre, şiddet mağduru bireylerle çalışan profesyonellerin kontrol grubuna göre YPDÖ toplam puanı ile birlikte gelecek algısı, aile uyumu, kendilik algısı, sosyal yeterlilik ve sosyal kaynaklar alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük puanlara sahip olduğu ama yapısal stil alt boyutu için farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Sosyodemografik değişkenlerin genel olarak psikolojik dayanıklılık üzerinde anlamlı farklılık yaratmadığı saptanmıştır. Bununla birlikte, aile uyumu alt boyutunun hem medeni duruma hem de birlikte yaşanan kişiye bağlı olarak istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği; evli ve eş/çocukları ile birlikte yaşayan katılımcıların, boşanmış ve yalnız yaşayan bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek aile uyumu puanı aldıkları görülmüştür. Regresyon analizine göre yaş, psikolojik dayanıklılığı olumsuz yönde anlamlı olarak yordarken (β=-0,46, p<0,01), çocuk sayısı (β=0,20, p<0,05) ve alanda çalışma süresi (β=0,39, p<0,05) olumlu yönde anlamlı yordayıcılar olarak bulunmuştur. Elde edilen bulgular, literatür çerçevesinde tartışılmıştır. Sonuç olarak, şiddet mağdurlarıyla çalışan profesyoneller için psikososyal destek programlarının önemine ve gerekliliğine işaret edilmiştir. Duygusal dayanıklılığı artırmak, sosyal destek sağlamak ve tükenmişliği önlemek amacıyla düzenli süpervizyon, psikoeğitim ve danışmanlık hizmetleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of working with female victims of violence on the psychological resilience levels of professionals. Within the scope of the research, a total of 120 participants were reached; 60 female professionals working in women's shelters, social service centers and violence prevention center located on the Anatolian side of İstanbul and 60 women with similar socio-demographic characteristics as the control group. Psychological resilience levels were measured using the Psychological Resilience Scale for Adults (PRSA). The data were analyzed with SPSS 21 and independent samples t-test, ANOVA and multiple regression analyses were applied. According to the findings, professionals working with victims of violence had significantly lower scores than the control group in the total score of the PRSA and in the subdimensions of future perception, family cohesion, self-perception, social competence and social resources. However, the difference in the structured style subdimension was not statistically significant. Socio-demographic variables did not generally create significant differences in psychological resilience. However, the family cohesion subdimension showed statistically significant variation based on marital status and cohabiting individuals. Participants who were married and living with their spouse and/or children scored significantly higher in family cohesion compared to those who were divorced and living alone. According to the regression analysis, age was found to negatively predict psychological resilience (β = -0,46, p < 0,01), whereas the number of children (β = 0,20, p < 0,05) and duration of work experience in the field (β = 0,39, p < 0,05) were found to be significant positive predictors. The results were discussed within the framework of the existing literature. In conclusion, the findings emphasize the importance and necessity of psychosocial support programs for professionals working with victims of violence. Regular supervision, psychoeducation, and counseling services are recommended to enhance emotional resilience, strengthen social support systems and prevent burnout.