Geçici barınma alan ve barınak yapısı seçim ölçütleri ve optimizasyon çalışması
Temporary shelter area and shelter structure selection criteria and optimization study
  1. Tez No: 998848
  2. Yazar: HASAN SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırma, afet sonrası barınma süreçlerini bütüncül bir yaklaşımla inceleyerek acil, geçici ve kalıcı barınma aşamalarının teknik, sosyal ve mekânsal boyutlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın kapsamı; afet sonrası barınma türlerinin analiz edilmesini, barınma alanlarının yer seçim ölçütlerinin belirlenmesini, barınma ünitelerinin teknik özelliklerinin karşılaştırılmasını içeren bir optimizasyon çalışması yapmaktır. Araştırmada yöntem olarak literatür incelemesi, ulusal ve uluslararası standartlar (TAMP, AFAD yönergeleri, Sphere standartları), saha gözlemleri ve ÇKKV yaklaşımına dayalı değerlendirme yöntemleri kullanılmıştır. Barınma alanlarının uygunluğunu belirlemek için arazi eğimi, altyapı kapasitesi, ulaşılabilirlik, çevresel riskler ve sosyal ihtiyaçlar gibi çok boyutlu ölçütler analiz edilmiştir. Ayrıca çadır, konteyner, prefabrik ve alternatif barınak modelleri lojistik, dayanıklılık, maliyet ve kullanıcı gereksinimleri açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine post-disaster sheltering processes through a holistic approach by evaluating the technical, social, and spatial dimensions of emergency, temporary, and permanent sheltering stages. The scope of the research includes the analysis of post-disaster sheltering types, the determination of site-selection criteria for sheltering areas, and the comparative assessment of shelter unit characteristics through an optimization study. The methodology of the research is based on literature review, national and international standards (TAMP, AFAD guidelines, Sphere standards), field observations, and multi-criteria decision-making approaches. Multi-dimensional criteria such as land slope, infrastructure capacity, accessibility, environmental risks, and social needs were analyzed to determine the suitability of sheltering areas. In addition, tent, container, prefabricated structures, and alternative shelter models were compared in terms of logistics, durability, cost, and user requirements.