Afet sonrası acil ve geçici barınak ihtiyacının karşılanmasına yönelik bir araştırma
A Research on urgent and temporary shelters after disaster
  1. Tez No: 119544
  2. Yazar: DİLEK TAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORCAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Ill ÖZET Afetler, insanoğlunun kaçıramadığı doğal olgular olarak insanlık tarihinin her döneminde toplumların yaşamlarını etkilemiş ve belirlemiştir. Günümüzün tüm teknolojik gelişmişlik düzeyine karşın afetler, değişik türleriyle, toplumların yaşamlarını etkilemeye devam etmektedirler. Afetlerden sakınmanın en gerçekçi yolu, afetler oluşmadan önce sürdürülecek gözlemler ve bilimsel çalışmalar doğrultusunda, doğru yerleşim kararlarının verilmesinden ve sağlıklı bir planlamanın yürütülmesinden geçmektedir. Deprem, Türkiye'de periyodik olarak karşılaşılan, insanların yaşam ortamlarında en fazla hasara yol açan ve can kaybına neden olan doğal afetlerin en etkilisidir. Türkiye'de yerleşim alanlarını etkileyen depremlerin bu kadar büyük oranda can ve mal kaybına yol açmasının temelinde; depremlerin doğal bir olgu olarak değil,“kader”olarak algılanmış olması ve gerekli bilimsel yaklaşımları içeren önlemlerin alınmaması, olası afetler öncesinde yapılması gerekli projelendirme hizmetlerinin kurumsallaşmamış olması ve toplumun uzmanlık hizmetlerinden yeterince yararlanamaması yer almaktadır. Ülkemizdeki yerleşim bölgelerinin büyük bölümünün depreme duyarlı alanlarda konumlanmış olması, bu bölgelerde yer alan yapıların çoğunun teknik özelliklerinin depreme dayanıklılık açısından yeterli olmadıkları ve büyük boyutlu depremler sonrasında yapılarda büyük hasarların ortaya çıkmasının kaçınılmazlığı bilinen gerçeklerdir. Bu nedenle, acil durumlarla baş etmek için hazırlıklı olmak, afet senaryolarına göre önlem almak gerekmekte ve insanların acil ve geçici barınma ihtiyacını karşılayabilecek, hızlı kurulabilen yüksek nitelikli barınakların hazır bulundurulması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, tüm afet türleri için geçerli olmakla beraber, özellikle deprem afeti sonrasında ortaya çıkan en büyük sorunlardan biri olan, afet sonrasıIV yardım süreçlerinden ilk (acil) yardım ve rehabilitasyon (iyileştirme) aşamalarındaki, acil ve geçici barınma gereksiniminin karşılanmasına yönelik olarak planlama ve tasarım ölçütlerinin (kriterlerinin) oluşturulması, bu kriterler ışığında acil ve geçici barınak türlerinin değerlendirilerek afet sonrası sürdürülmekte olan çabalara katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmada irdelenen sorun tanımlanmakta, önemi ve ele alınış biçimi vurgulanmakta, yararlanılan kaynaklar ve çalışmalar değerlendirilmektedir. İkinci bölümde,“afet”teriminin değişik tanımlamaları yapılmakta, afet sonrası ortaya çıkan en önemli sorun olan“afet sonrası barınma”ve afetzedelerin barındırılmasına yönelik senaryolara değinilmektedir. Üç aşamada ele alınan barınma sorununun ilk (acil) yardım, rehabilitasyon, yeniden yapım aşamaları açıklanmakta, ilk (acil) yardım ve rehabilitasyon aşamalarındaki barınma ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, afet sonrası acil ve geçici barınak yerleşimlerinin yer seçimi kararlarına ve planlama ana ilkelerine (acil barınak ve geçici barınak yerleşimlerinin vaziyet planı hazırlanış ilkelerine) geniş bir yer verilerek değinilmektedir. Dördüncü bölümde, acil barınaklarla (çadırlar) ilgili olarak, acil barınak (çadır) tanımına, çadır tiplerine ve teknik özelliklerine, acil barınakların (çadırların) değerlendirme ölçütlerine, çadır örtü malzemesinin tip ve özelliklerine, acil barınak (çadır) örneklerinin değerlendirilmesi kapsamında değişik çadır örneklerine ve bunların teknik özelliklerine yer verilmektedir. Geçici barınaklarla ilgili olarak ise, geçici barınak (baraka) tanımına, üretim seçeneklerine, değerlendirme ölçütlerine ve son olarak geçici barınak (baraka) örneklerinin değerlendirilmesi kapsamında çeşitli geçici barınak tiplerine ve teknik özelliklerine yer verilmektir. Ayrıca, 1999 depremleri sonucunda, ilk yardan ve rehabilitasyon aşamalarındaki barınma ile ilgili yaşanılan olumsuzluklara da değinilerek, acil ve geçici barınak örnekleri, ülkemiz açısından değerlendirilmektedir.Çalışmanın son bölümünü oluşturan sonuç kısmında, acil ve geçici barınak örnekleri, 1999 Marmara Depremi örneğinde ve Türkiye koşullarında tekrar irdelenerek geleceğe yönelik önlemler alınmasında geçerli olacak öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT A RESEARCH ON URGENT AND TEMPORARY SHELTERS AFTER DISASTER Disasters are natural phenomena that have affected and determined the lives of humaribeings since their first existence. In spite of the current technological development level, disasters still influence the public life. The most realistic solution to avoid the adverse effects of disasters, is only possible through scientific approach for an efficient landuse decision and a healthy physical plan. Earthquakes are the most harmful type of disasters that are frequently experienced in Turkey, resulting in great damage to the lives and goods of the nation. Major reason of the adverse effects of earthquakes stem from the common public belief of considering this disaster as a“fete”rather than a“natural phenomen”for the same reason, lacking scientific precautions has to be taken prior to the earthquakes, also the public consciousness and coordination needs to be developed. On the other hand, the most dense settlements in Turkey are located at the regions that are most sensitive to the earthquakes. The insufficient technical state of the buildings that take place in these regions result in unavoidable, serious demages wreckage during major earthquakes. Due to all these facts, we need to be prepared for different disaster scenarios before they occure and we need to plan for urgent and temporary housing settlements that can be rapidly erected, also of high quality. This thesis study search the alternatives of urgent and temporary accommodation types within the early stage of the disasters, mainly after the earthquakes. Planing -uAtttfmMKURUU»vu and design criteria of urgent and temporary shelter types are evaluated within these phases, to contribute to the currently ongoing efforts, as well as to the future projects. The study mainly consists of five parts. The introduction part focuses on identification of the problem, describes its importance and method of study, as well as the literature evaluated. In the second part, the“disaster phenomen”is described, including the accommodation needs following the disaster which is discussed under three scenarios as primary (urgent), rehabilitation and finally the permanent accommodation phases. The study focuses on the first two phases. In part three, landuse decission and primary planning principles for urgent and temporary shelter phases, following a major earthquake are evaluated in detail. In part four, tent structures as urgent shelter forms are evaluated with their technical and practical aspects, including multiple alternatives. Barracks, as temporary shelters are also evaulated within their different aspects including technical characterisitcs, comfort conditions and alternatives. These urgent and temporary shelter types are further discussed under the experience of many settlements that were built following the 1999 Marmara Eaerthquake. In the conclusion part the urgent and temporary shelter examples described in the previous chapters are reevaluated for the case of 1999 Marmara Earthquake with proposals for the future disasters.