Halk eğitim merkezlerinde spor kursları veren usta öğreticilerin liderlik ve motivasyon özelliklerinin incelenmesi
An examination of the leadership and motivation characteristics of instructors providing sports courses in public education centers
  1. Tez No: 998849
  2. Yazar: SEVDA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ÖZTÜRK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, halk eğitim merkezlerinde görev yapan usta öğreticilerin liderlik eğilimleri ile spora yönelik motivasyon düzeylerini incelemek ve bu iki değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı Osmaniye ili halk eğitim merkezlerinde spor alanında görev yapan usta öğreticiler oluştururken örneklemini tez çalışmasına gönüllü olarak katılan 216 usta öğretici oluşturmuştur. Örneklem grubunun yeterliliğini belirlemek amacıyla G*Power analizi yapılmış ve örneklemin istatistiksel olarak yeterli olduğu tespit edilmiştir. Veriler, Sporda Motivasyon Ölçeği ve Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi, tanımlayıcı istatistikler, parametrik olmayan hipotez testleri (Mann-Whitney U, Kruskal Wallis H testi) ve korelasyon analizleri (Spearman'ın Sıra Fark Korelasyon Katsayısı) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, usta öğreticilerin liderlik eğilimleri ile içsel motivasyon, bütünleşmiş düzenleme ve özdeşleşmiş düzenleme boyutları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler bulunmuştur (p<0.05). Ayrıca yüksek liderlik düzeyine sahip bireylerin içsel ve içselleştirilmiş motivasyon türlerinde anlamlı artışlar gösterdiği belirlenmiştir (p<0.05). Sonuç olarak, usta öğreticilerin liderlik özelliklerinin motivasyon düzeyleri üzerinde etkili olduğu ve bu durumun eğitim verimliliğini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the leadership tendencies and motivation levels towards sports of master instructors working in public education centers and to determine the relationship between these two variables. The population of the study consisted of master instructors working in the field of sports in public education centers in Osmaniye province during the 2023-2024 academic year, while the sample consisted of 216 master instructors who voluntarily participated in the thesis study. G*Power analysis was performed to determine the adequacy of the sample group, and it was found to be statistically sufficient. Data were collected using the Motivation in Sports Scale and the Multidimensional Leadership Orientations Scale. Statistical analysis of the data was performed using descriptive statistics, non-parametric hypothesis tests (Mann-Whitney U, Kruskal Wallis H test), and correlation analyses (Spearman's Rank Difference Correlation Coefficient). According to the research findings, positive and significant relationships were found between the leadership tendencies of master instructors and the dimensions of intrinsic motivation, integrated regulation, and identified regulation (p<0.05). Furthermore, it was determined that individuals with high leadership levels showed significant increases in both intrinsic and internalized motivation types (p<0.05). In conclusion, it was found that the leadership characteristics of master instructors have an impact on motivation levels, and this increases training efficiency.