İnteraktif zeminin çocukların ameliyat sonrası ağrı ve mobilizasyonuna etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of interactive floor on postoperative pain and mobilization of children: Randomized controlled trial
- Tez No: 998884
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Giriş: Ameliyat geçiren çocukların büyük çoğunluğu orta ile şiddetli düzeyde postoperatif ağrı yaşamaktadır. Postoperatif dönemde mobilizasyonun önündeki en önemli engellerden biri olan ağrı, çocukların ağrı hissettiklerinde ya da ağrı yaşayacaklarını düşündüklerinde hareketten kaçınmalarına neden olmakta ve bu durum iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir. Amaç: Bu araştırma, 3–6 yaş arası çocuklarda interaktif zeminin postoperatif ağrı ve mobilizasyon üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirilen araştırmanın evrenini, Ekim 2024–Temmuz 2025 tarihleri arasında İstanbul'da bir üniversite hastanesinin çocuk cerrahisi servisinde cerrahi işlem uygulanan 3–6 yaş arası çocuklar oluşturdu. Örneklemi ise seçim kriterlerini karşılayan toplam 84 çocuk (interaktif zemin grubu: 42, kontrol grubu: 42) oluşturdu. Müdahale grubundaki çocukların mobilizasyonu interaktif zemin üzerinde sağlanırken, kontrol grubundaki çocukların mobilizasyonu servisin rutin uygulaması olan koridorda gerçekleştirildi. Veriler; mobilizasyon öncesinde, mobilizasyon sırasında, mobilizasyondan hemen sonra ve mobilizasyondan 15 dakika sonra olmak üzere dört aşamada toplandı ve çocukların postoperatif dönemdeki ilk üç mobilizasyonu değerlendirildi. Veri toplama araçları olarak“Çocuk ve Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Çocuğun Yaşam Bulguları Formu”, çocukların ağrı düzeylerini değerlendirmek amacıyla Wong-Baker Yüzler Ağrı Ölçeği, ebeveyn ve hemşire değerlendirmeleri için ise Görsel Analog Skala kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Gruplar tanıtıcı özellikler açısından homojen bulundu. İnteraktif zemin grubunun ağrı puan ortalamaları; mobilizasyon sırası ve mobilizasyondan sonraki sürelerde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük bulundu (p<0.005). Ayrıca her üç mobilizasyon süresinin interaktif zemin grubunda daha uzun olduğu ve bu yüzden interaktif zemin grubundaki çocukların daha erken taburcu olduğu saptandı (p<0.005). Sonuç: İnteraktif zemin uygulamasının 3–6 yaş arası çocuklarda postoperatif ağrıyı azalttığı ve mobilizasyon süresini artırdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Background: The majority of children undergoing surgery experienced moderate to severe postoperative pain. Pain, which is one of the most important barriers to mobilization in the postoperative period, caused children to avoid movement when they experienced pain or anticipated pain, thereby negatively affecting the recovery process. Objective: This study was conducted to evaluate the effect of an interactive floor on postoperative pain and mobilization in children aged 3–6 years. Methods: This randomized controlled experimental study was conducted between October 2024 and July 2025 in the pediatric surgery ward of a university hospital in Istanbul. The study population consisted of children aged 3–6 years who underwent surgical procedures. The sample included a total of 84 children who met the inclusion criteria (interactive floor group: 42; control group: 42). Mobilization of children in the intervention group was performed on the interactive floor, while mobilization of children in the control group was carried out in the hospital corridor as part of routine care. Data were collected at four time points: before mobilization, during mobilization, immediately after mobilization, and 15 minutes after mobilization, and were evaluated during the first three postoperative mobilizations. Data collection tools included the Child and Parent Descriptive Information Form, Vital Signs Form, the Wong-Baker Faces Pain Rating Scale for assessing children's pain and the Visual Analog Scale for parent and nurse assessments. Data were analyzed using SPSS version 25.0. Results: The groups were found to be homogeneous in terms of descriptive characteristics. The mean pain scores of the interactive floor group were found to be statistically significantly lower than those of the control group during mobilization and after mobilization (p<0.001). Furthermore, all three mobilization periods were longer in the interactive floor group and therefore children in the interactive floor group were discharged earlier (p<0.001). Conclusion: The interactive floor application was found to reduce postoperative pain and increase mobilization time in children aged 3–6 years