Çocukluk çağı epileptik ensefalopati hastalarında miR-324, miR-34c VE miR-335'in patofizyolojiye etkilerinin araştırılması
Investigation of the Effects ofmiR-324, miR-34c and miR-335 on Pathophysiology in Childhood Epileptic Encephalopathy Patients
- Tez No: 998885
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER MEHMET ÇOŞKUNPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Epileptik ensefalopatilerin oluşumunda etkili olduğu düşünülen miRNA'ların ekspresyon seviyelerinin ve miRNA hedef gen ilişkisinin tespit edilmesi, epileptik ensefalopatilere ilişkin ülkemizde oluşturulabilecek gen panellerinde kullanılabilecek aday biyobelirteçlerin tespiti ve prognoza yönelik uygulanan tedavi protokollerinin geliştirilmesine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatri departmanında tanı konulan 1 aylık ve 18 yaş arası 30 Epileptik Ensefalopati tanılı hasta ve 20 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Gönüllüler“gönüllü olur formu”imzaladıktan sonra rutin izlem sırasında 2 ml EDTA'lı tüpe kan örneği alındı. Plazma örneklerinden miRNA ve tam kandan hedef genlerin ekspresyon seviyelerinin tespiti için Trizol ile Total RNA izolasyonu yapıldı. İzole edilen miRNA ve mRNA'ların saflık ve konsantrasyon değerleri spektrofotometrik ölçümle tespit edildi. Elde edilen miRNA ve mRNA örneklerinden ticari cDNA sentez kitleri kullanılarak cDNA sentezi gerçekleştirildi. cDNA örnekleri ile Real Time PCR yapılarak genlerin ekspresyon seviyeleri tespit edildi. Genlerin ekspresyon seviyeleri ΔΔCt (Delta delta Ct) yöntemi ile analiz edildi. Elde edilen veriler Geneglobe programı ile değerlendirildi. İstatistik olarak anlamlılık sınırı P>0.05 kabul edildi. Bulgular: miRNA analizlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamış olmakla birlikte, miR-34c-5p ve miR-335-5p'nin hasta grubunda artış eğilimi gösterdiği belirlenmiştir. miR-324-5p düzeylerinin ise her iki grupta benzer olduğu görülmüştür. Hedef gen analizlerinde IL1B ekspresyonunun hasta grubunda anlamlı düzeyde arttığı (38.55 kat; p=0.046), HMGB1 geninde ise 9.42 katlık bir artış olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı ortaya konmuştur. SCN3A geninde 37.10 katlık bir artış olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç: Bu bulgular, epileptik ensefalopatilerde periferik inflamatuvar yanıtın özellikle IL1B üzerinden belirginleşebileceğini; miRNA düzeylerinin ise hastalığın klinik özellikleri ve örnek türüne bağlı olarak heterojen bir düzenlenim gösterebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the expression levels of miRNAs thought to be effective in the formation of epileptic encephalopathies and miRNA target gene relationships, to identify candidate biomarkers that can be used in gene panels that can be created in our country for epileptic encephalopathies, and to contribute to the development of prognostic treatment protocols. Materials and Methods: The study included 30 patients diagnosed with Epileptic Encephalopathy, aged between 1 month and 18 years, diagnosed at the Pediatrics Department of the Dr. Behçet Uz Pediatric Diseases and Surgery Training and Research Hospital of the University of Health Sciences, and 20 healthy volunteers. The volunteers signed a consent form and collected blood samples in a 2 ml EDTA tube during routine follow-up. Total RNA was isolated manually from plasma samples to determine the expression levels of miRNA and target genes from whole blood. The purity and concentration of the isolated miRNA and mRNA were determined by spectrophotometric measurement. cDNA synthesis was performed from the obtained miRNA and mRNA samples using commercial cDNA synthesis kits. Real-time PCR was performed on the cDNA samples to determine gene expression levels. Gene expression levels were analyzed using the ΔΔCt (Delta delta Ct) method. The data obtained were analyzed using the Geneglobe program. Statistically, P>0.05 was accepted as the significance limit. Results: While no statistically significant difference was detected between the groups in miRNA analyses, miR-34c-5p and miR-335-5p showed a trend towards an increase in the patient group. Levels of miR-324-5p were similar in both groups. Target gene analyses revealed a significant increase in IL1B expression in the patient group (38.55-fold; p=0.046), and despite a 9.42-fold increase in the HMGB1 gene, no statistically significant difference was found. Despite a 37.10-fold increase in the SCN3A gene, no statistically significant difference was found. Conclusion: These findings suggest that the peripheral inflammatory response in epileptic encephalopathies may be particularly pronounced through IL1B, while miRNA levels may show heterogeneous regulation depending on the clinical features of the disease and the sample type.