2XXX grubu alaşımlarda katı eriyiğe alma sıcaklık ve süresinin yaşlanma sonrası özelliklere etkileri
- Tez No: 9989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu tezde, 2XXX serisinden alüminyum esaslı yaşlanabilir bir alaşım türü olan ETİAL-21 (AA. 2014) alaşımında, katı eriyiğe alma sıcaklığının T6 temperi sonrasındaki mikro yapı ve mekanik özelliklere etkisi profil ve levhada incelenmiştir. Değişik sıcaklık ve sürelerde ısıl işleme tabi tutulan alaşım, 500 - 505°C da 45 dakika bekletildiğinde maksimum çözünürlüğe ulaşmaktadır. Isıl işlem sonunda Brinell sertlik ve çekme testleri uygulanmış ve 2 Brinell Sertlik 155 - 160 HBN, çekme mukavemeti 57 kg/mm, akma mukavemeti 55 kp/mm olarak tesbit edilmiştir. Elde edilen neticelere göre ETİAL-21 (AA. 2014) alaşımı çeliğin kullanıldığı bir çok alanda güvenilir bir şekilde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI i SUMMARY In this thesis, effects of solid solution formation temperature on micro structure and mechanical properties of the alloy ETİAL-21 (AA 2014) which was formed after tempering at T6 were examined. This material is an alloy of serial 2XXX can be made precipitation aging bars and sheets prepared from this material were used as test samples. Maximum solubility was reached in the alloy being subjected to heat treat ment at different temperature and different period of time at 500 - 505°C for 45 minute waiting period of time. At the end of heat treatment, the tests of Brinell hardness, tensile strength and yield strength were made on the samples which were same properties and these results were respect- 2 2 ively obtained : 155 - 160 HBN, 57 kp/mm and 55 kp/mm. According to results from these tests it was concluded that the alloy ETİAL-21 (AA 2014) can be used as a reliable material instead of steels in many fields. i