Aras nehri ve kollarında yaşayan acanthalburnus microlepis (flippi 1863)'in biyo-ekoloji üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 4288
  2. Yazar: AYSEL TEMELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
- i - ÖZET Bu çalxşmada Temmuz 1986-Temmuz 1987 tarihleri arasında Araş neh ri ve kolları üzerindeki değişik istasyonlardan avlanan 1164 er- kek+dişi karışımı Acanthalburnus microlepis' in (Flippi,1863) yaş kompozisyonu, eşey kompozisyonu, büyüme özellikleri, yaş-boy, yaş-ağırlık ve boy ağırlık ilişkileri, kondüsyon faktörü, üreme özellikleri eşeysel olgunlaşma yaşı ve yumurta verimlilikleri be lirlenmiştir. 1-6 Yaş grupları arasında dağılım gösteren A. micro lepis bireylerinin, populasyon içinde en çok rastlanan yaş grup larının 3 ve 4 olduğu, daha sonra 5, 2, 6 ve 1. yaş gruplarının sıralandığı görülmüştür. 1164 A. microlepis bireyinin % 49,23'ü erkek ve % 50,77“ si dişi olup, eşey oranı 1:1,04 şeklinde elde edilmiştir. Yıllık boy artışı 10,10-18,42 mm., ağırlık artışı 4,36-9,82 gr. arasında değişmekte olup, boyca büyüme denklemi Lt=307,65[l-e-°'07151 (t + 3 '27784) ], ağırlıkça büyüme denklemi W =470,12[l-e”0'07151 (t + 3,27784) -j 3,15597 boy-ağırlık ilişkisi denklemi ise, Log W = -4,88520 + 3,00164 Log L şeklindedir. Yaş gruplarına göre 0,58992-2,20278 arasında değişim gösteren kondüsyon faktörü erkek bireyleri için 1,35116, dişi bireyler- 11 - için 1,28551 ve tüm populasyon için ortalama 1,31656 olarak he saplanmıştır. Erkek bireylerin 3 yaşında, dişi bireylerin az bir kısmının 2 yaşında çoğunluğunun ise 3 yaşında eşeysel olgunluğa ulaştığı, dişi bireylerin sahip olduğu yumurta çaplarının 0,57- 1,34 mm. arasında, ortalama yumurta çapının 1,19 mm. ve yumurta sayısının da 1322-10070 arasında değiştiği ve ortalama yumurta sayısının 3711 olduğu bulunmuştur. Yumurta dökme işlemine Mayıs ayının başında başladıkları ve Temmuz ayının ikinci yarısına ka dar devam ettikleri görülmüştür. Araştırma istasyonlarına ait su analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
- XXX - SUMMARY In this study, age and sex compositions, growth characteristics, age-length, age-weight and length-weight relations, condition factor, age of sexual maturity and reproduction features and fecundity were determined on 1164 Acanthalburnus microlepis (Flippi,1863) male and female samples, collected from various stations on the branches of Arax river between July 1986 and July 1987. In population the most encountered age groups of A. micro lepis having 1-6 age groups were 3 and 4 and 5, 2, 6, 1. age groups followed these groups. % 49.23 of 1164 A. microlepis samples were male and % 50.77 were females and sex ratio was 1;1.04. The annual length and weight increases were between 10.10-18. 42mm. and 4.36-9.82 gr. respectively. The equations of the length and weight increases and length-weight relation were determined as follow: Lt = 307.65[l-e-°-07151 (t + 3.27784)-, # W = 470.12[l-e~0-07151 (t + 3.27784)-, 3.15597 Low W= -4.88520 + 3.00164 Log L The condition factors showing variations between 0.5 8992-2.20278 acording to the age groups were calculated as 1.35116, 1.28551 and 1.31656 for male, female and total population respectively. The males reached sexual maturity at the 3 rd years. Most of female gained sexual maturity at 3 rd years although a small num ber of them got it at 2 nd years. The egg diameters were 0.57-1.34 urn.,- iV - average egg diameters 1.19 mm. and egg numbers varied between 1322-10070, average egg numbers 3711. It was seen that, their spawning period began at the beginning of May and lasted in the late of July. The analysis of water samples belonging research stations were made.