Agaricus bitorquis (qul). sacc. un misel gelişmesine etki eden besiyerlerinin araştırılması
- Tez No: 9988
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NASUH ÖDER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Botanik, Botany
 - Yıl: 1988
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Agaricus bitorquis(Quel. )Sacc 'un misel gelişmesine etki eden besiyerleri araştırılmıştır. Kaynatılmış buğdaya alçı, mermer tozu, yanmış tavuk gübresi, yanmış sığır gübresi ve yanmış at gübresi ilâvesi ile hazırlanan besiyerleri kullanılmıştır. Çalışmalar, 100 gr kaynatılmış buğday taneleri ne yukarıda sayılan maddelerden ayrı ayrı 2, 4, 6, 8, 10 gr lık miktarlar ilâve edilmek suretiyle^üç tekrarlı olarak yapılmıştır. Kontrol grubuna ise hiçbir katkı maddisi ilâve edilmemiştir. Elde edilen sonuçlara göre katkı maddelerinin kullanılan bütün dozları kontrol grubuna göre etkilidir. Ayrıca alçının 4 ve 6, mermer tozunun 10, yanmış tavuk gübresinin 8, yanmış sığır gübresinin k ve 6, yanmış at gübresinin k ve 6 gr lık miktarları kullanılan diğer miktarlara göre misel gelişim süresini kısaltmıştır. 100 gr kaynatılmış buğday tanelerine 10 gr mermer tozu ilâvesi ile hazırlanan besiyerinin en kısa misel gelişim süresini (16 gün) sağladığı tesbit edilmiştir. Kullanılan katkı maddelerinin uygun dozları ile hazırlanan besi yerlerinde A.bitorauis miselinin üretilebileceği ve bunun ekonomik yönden de verimli olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the medium having an effect oh^'th.^.^yeiop- ment of micelia of Agaricus bitorquis(Quel. )Sacc. was investiga ted. The media prepared by adding of gypsum, marble powder, the burned hen manure, the burned cow manure and the burned horse manure to the boiled wheat were used. Our studies were carried out three times, adding 2, 4, 6, 8, 10 grams of the mentioned materials above to 100 grams of the boiled wheat grains one by one. Nothing was added to the control group. According to the obtained results, The all used doses of the nutritive substances are more effective than the control group. In addition, 4 and 6 grams of gypsum, 10 grams of marble powder, 8 grams of the burned hen manure, 6 grams of the burned cow manure, 4 and 6 grams of the burned horse manure made the mycelium development period shorter than the other amounts. It was determined that The medium prepared by adding 10 grams of marble powder to 100 grams of the boiled wheat grains supplied the shortest mycelium development period like 16 days. As a result, we can say that the mycelia of A.bitorquis will be grown in the media prepared with suitable doses of the used nutrients and it is useful for economy.