Türkiye ve Avrupa Birliği dijital stratejileri çerçevesinde akıllı sözleşmeler ve veri hukuku
Smart contracts and data law within the framework of Türkiye's and European Union's strategies
  1. Tez No: 998944
  2. Yazar: MELDA ECE SARICA TÜRKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE DEMİRDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijitalleşmenin hız kazandığı günümüzde akıllı sözleşmelerin hukuki niteliğini, geçerlilik şartlarını ve veri koruma hukuku ile olan ilişkisini bütüncül bir bakış açısıyla incelemektedir. Blokzincir teknolojisinin merkeziyetsiz ve değiştirilemez yapısı, sözleşmelerin kurulması, yorumlanması ve sona ermesi gibi klasik borçlar hukuku ilkeleri üzerinde önemli dönüşümlere yol açmaktadır. Bu çerçevede çalışmada, akıllı sözleşmelerin hukuki işlem teorisi içindeki yeri; şekil serbestisi, taraf iradesi, genel işlem koşulları, şeffaflık ilkesi ve sözleşme özgürlüğünün sınırları bakımından değerlendirilmiştir. Çalışmanın bir diğer odak noktasını kişisel verilerin korunması hukuku oluşturmaktadır. Akıllı sözleşmelerin değiştirilemez yapısı ile Avrupa Birliği (AB) Genel Veri Koruma Tüzüğü-The European Union (EU) General Data Protection Regulation (GDPR) ve 24 Mart 2016 tarih ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK)'nda düzenlenen silme, düzeltme ve unutulma hakkı gibi yükümlülükler arasındaki olası çatışmalar analiz edilmiş; teknik ve hukuki uyumsuzlukların doğurduğu sorunlar tartışılmıştır. Ayrıca AB'nin dijital on yıl ve veri yönetişimi politikaları ile Türkiye'nin ulusal dijital stratejileri karşılaştırılarak, her iki sistemin veri temelli hukuki yaklaşımlarındaki farklılıklar ortaya konmuştur. Sonuç olarak çalışma, akıllı sözleşmelerin hem sözleşmeler hukuku hem de veri koruma hukuku bakımından yeniden yorumlanması gerektiğini ortaya koymaktadır. Türkiye'nin dijital dönüşüm politikaları ile AB'nin veri merkezli yaklaşımı arasındaki farklılıklar, gelecekte yapılacak mevzuat çalışmalarının yönünü belirleyecek niteliktedir. Akıllı sözleşmelerin hukuki güvence altına alınması ise teknik yapıları ile hukuk sisteminin temel ilkeleri arasında dengeli bir uyum kurulmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
This study examines the legal nature, validity requirements, and relationship with data protection law of smart contracts in the context of accelerating digitalization. The decentralized and immutable structure of blockchain technology has significantly transformed classical principles of contract law, including contract formation, interpretation, and termination. Within this framework, the study evaluates the position of smart contracts within the legal transaction theory, considering freedom of form, party autonomy, general terms and conditions, the principle of transparency, and the limits of contractual freedom. Another focus of the study is data protection law. Potential conflicts arising from the immutable nature of smart contracts and obligations such as the right to erasure, correction, and the right to be forgotten, as regulated under the European Union General Data Protection Regulation (GDPR) and the Turkish Law on the Protection of Personal Data (Law No. 6698), are analyzed. Technical and legal incompatibilities and their resulting issues are discussed. Furthermore, the study compares the EU's Digital Decade and data governance policies with Türkiye's National Digital Strategies, highlighting differences in the legal approaches to data in both systems. In conclusion, the study emphasizes the need for a comprehensive re-evaluation of smart contracts under both contract law and data protection law. Differences between Türkiye's digital transition policies and the EU's data-centric approach will shape the direction of future legislation. Ensuring the legal security of smart contracts depends on establishing a balanced harmony between their technical structures and the fundamental principles of the legal system.