Henrik Ibsen'in Bir Halk Düşmanı ve Nazım Hikmet'in Kafatası oyunlarının politik tiyatro bağlamında karşılaştırılıp incelenmesi
A comparative analysis of Henrik Ibsen's an Enemy of the People and Nazım Hikmet's Skull in the context of political theatre
- Tez No: 998943
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde politik tiyatro kavramı ve politik tiyatronun amacıyla birlikte tarihsel gelişimi üzerine bir inceleme yapılmıştır. Bilhassa 1900'lü yılların başlarından itibaren gelişen bu süreç, politik tiyatronun en bilinen temsilcileri üzerinden ele alınmış; bu bağlamda politik tiyatronun gelişimi üzerinden Piscator ve Brecht'in sanatsal estetiği incelenmiştir. Her iki tiyatro insanının politik tiyatroya olan yaklaşımları, tiyatroyu ele alış biçimleri ve sonraki dönemlere olan etkileri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde dünyaca ünlü Norveçli yazar Henrik Ibsen'in Bir Halk Düşmanı adlı oyunu incelenmiştir. Bu oyunun politik tiyatro unsurlarını kullanım biçimlerine odaklanacağız. Oyunun öz ve biçim olarak değerlendirmesi yapılmıştır. Bununla birlikte karakterlerin özelliklerine de değinilmiş, bu özellikler salt psikolojik çözümlemeler üzerinden değil, politik duruş üzerinden de gözden geçirilmiştir. Üçüncü bölümde edebiyatımızın en bilinen şair ve yazarlarından olan Nazım Hikmet'in Kafatası isimli oyunu incelenmiştir. Bu oyunun da politik tiyatro unsurlarını kullanım biçimleri irdelenmiştir. Karakterlerin yönelimlerine ve siyasi tavırlarının toplumdaki karşılıklarına bakılmıştır ve oyun Nazım Hikmet'in bilinen politik görüşleri üzerinden de ele alınmıştır. Dördüncü bölümde Bir Halk Düşmanı ve Kafatası adlı oyunlar yapısal olarak karşılaştırılmıştır. Her iki oyunun da öz ve biçim yönünden karşılaştırılmaları yapılıp değerlendirilmiştir. Her iki oyun da politik unsurları kullanım şekillerine göre de incelenmiştir. Sonuç kısmında ise her iki oyunun karşılaştırma sonrasındaki değerlendirilmeleri yapılarak inceleme tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, the concept of Political Theatre and the historical development of political theatre together with its aims are examined. This process, which developed especially from the early 1900s onward, is discussed through the most well-known representatives of political theatre; in this context, the artistic aesthetics of Piscator and Brecht are analyzed in relation to the development of Political Theatre. The approaches of both theatre practitioners to political theatre, their ways of engaging with theatre, and their influences on subsequent periods are emphasized. In the second chapter, the play An Enemy of the People by the world-renowned Norwegian writer Henrik Ibsen is examined. The study focuses on the ways in which political theatre elements are used in this play. The play is evaluated in terms of its content and form. In addition, the characteristics of the characters are addressed, and these characteristics are reviewed not only through psychological analyses but also through a political stance. In the third chapter, The Skull (Kafatası), a play by one of the most well-known poets and writers of Turkish literature, Nazım Hikmet, is examined. The ways in which political theatre elements are used in this play are also analyzed. The orientations of the characters and the reflections of their political attitudes within society are examined, and the play is also discussed through Nazım Hikmet's well-known political views. In the fourth chapter, the plays An Enemy of the People and The Skull are structurally compared. Both plays are compared and evaluated in terms of their content and form. In addition, both plays are examined according to their ways of using political elements. In the conclusion, the evaluations of both plays following the comparison are presented, and the study is completed.