Avrupa'da İslam hukukunun resmi ve gayriresmi yüzleri: Fransa örneği
The official and unofficial faces of Islamic law in Europe: The case of France
  1. Tez No: 998953
  2. Yazar: FEYZA AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF KAYAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Din, Law, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Avrupa'da İslam hukukunun resmi ve gayriresmi görünümlerini incelemekte ve Fransa örneği üzerinden uygulamadaki yansımalarını ele almaktadır. İslam hukukunun Avrupa'daki varlığı, özellikle aile hukuku alanında devletler özel hukuku kuralları ve kamu düzeni istisnası aracılığıyla gündeme gelmektedir. Buna ilaveten Müslüman azınlıklar için fıkhi bir otorite olma hedefiyle tesis edilen fıkhu'l-ekalliyyât bünyesinde verilen fetvalar, Avrupalı Müslümanların hukuki sorunları için üretilen çözümlerin bir başka boyutunu yansıtmaktadır. Hem resmi hem gayriresmi alanda yaşanan gelişmelerle birlikte İslam'ın Avrupa'ya özgü bir sosyolojisi olarak tanımlanabilecek“Avrupa İslamı”kavramı ortaya çıkmıştır. Fransa'da özellikle 1980'li yıllardan itibaren Müslümanların artan kamusal görünümü Fransız devletinin İslam diniyle kurumsal boyutta ilişki kurmasını gerekli kılmış, bu hedefe yönelik atılan adımlar Fransız laikliğini sınamış ve dönüştürmüştür. Bu dönüşümle birlikte Avrupa İslamına benzer şekilde Fransa İslamı gündeme gelmiştir. İslam'ın ve İslam hukukunun Fransız hukukuyla etkileşimi ise özellikle aile hukuku alanındaki uyuşmazlıkları beraberinde getirmiştir. İslam hukuku yabancı hukuk olarak sınırlı bir şekilde uygulanabilse de talak ve çok eşlilik gibi pratikler kamu düzeni istisnası sebebiyle büyük oranda reddedilmektedir. Fransız ulusal hukukunun dini normları tanıması ise daha ziyade İslami finans uygulamalarında söz konusu olmaktadır. Fıkhu'l-ekalliyyât ise Avrupalı Müslümanlar özelinde verdiği fetvalarla hem Avrupa hem Fransa için sınırlı bir işlevselliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study examines the official and informal dimensions of Islamic law in Europe and explores its practical implications through the French case. The presence of Islamic law in Europe, particularly in the area of family law, is reflected through the rules of private international law and the public order exceptions to these rules. Besides, the fatwas issued within the fiqh of Muslim minorities (fiqh al-aqalliyyat), established with the aim of serving as a legal authority for Muslim minorities, reflect another dimension of legal situation of European Muslims. Developments in both official and informal spheres have led to the emergence of the concept of“European Islam”, which can be defined as a sociology of Islam unique to Europe. The rising public presence of Muslims in France, particularly since the 1980s, necessitated the French state's institutional engagement with Islam, and the steps taken toward this goal challenged and transformed French laicité. With this transformation, French Islam, similar to European Islam, emerged. The interaction of Islam and Islamic law with French law has led to disputes, particularly in the area of family law. While Islamic law has limited application as foreign law, practices such as talaq and polygamy are largely rejected due to public order exceptions. French national law's recognition of religious norms is more prevalent in Islamic financial practices. Fiqh al-Aqalliyyat, with its fatwas specifically issued for European Muslims, has limited application to both Europe and France.