Yoğun dikim sistemlerinde genç fındık bitkilerinin (Corylus avellana L. var. tombul) vejetatif ve generatif gelişmesi üzerine erken dönemde dallandırmanın etkileri
Effects of branching at early stage on vegetative and generative development of young hazelnut plants (corylus avellana L. var. tombul) in dense planting systems
  1. Tez No: 998979
  2. Yazar: MERYEM NUR ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. HATİCE DUMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, orta kuvvette gelişme özelliğine sahip 'Tombul' fındık çeşidinde bir sıralı, iki sıralı, üç sıralı yoğun dikim sistemlerinde bitkileri erken yaşta dallandırmanın, vejetatif ve generatif gelişme üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemeler, Giresun'da Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde 2023-2025 yılları arasında yürütülmüştür. Dallandırma uygulamaları, bir yıl serbest gelişmiş fidanların gövdesinin 2-3 göz üzerinden kesilmesi sonrasında yeni oluşmuş 1 yaşlı ana gövdeye, tepe tomurcuğunun patlama safhasında yapılmıştır. Bu uygulamalar, çizik atma, 5000 ppm Perlan (%1.8 BA+%1.8 GA4+7), çizik atma+5000 ppm Perlan ve tepe vurmadır. Ocak sisteminde (kontrol) dallandırma uygulamaları yapılmamıştır. Proleptik sürgün yapısına sahip olan fındıkta 2.yaşta özellikle çizik atma, Perlan, çizik atma+Perlan uygulamalarıyla çok sayıda (ortalama 15.7 adet/bitki), geniş açılı (ortalama 83.4°) ve yeterli uzunlukta (ortalama 29.4 cm) yan dallar oluşmuştur. Ocak sisteminde bu değerler sırasıyla 9.3 adet/bitki, 76.1° ve 22.8 cm'dir. Bu uygulamalarda, bitkilerin 3.yaşında ikincil yan dal sayısı da yüksek (ortalama 60.5 adet/bitki) olmuştur. Bu değerler tepe vurmada 43.2 adet/bitki, ocak sisteminde 10.5 adet/bitki'dir. Bitkilerde 2.yaştan itibaren dişi çiçek kümeleri ve erkek çiçek salkımları oluşmuştur. Bitkilerin 3.yaşında en yüksek dişi çiçek kümesi sayısı, iki sıralı dikim sisteminde (98.3 adet/bitki) ve çizik atma, Perlan, çizik atma+Perlan uygulamalarında (ortalama 91.6 adet/bitki) belirlenmiştir. Bu değer, tepe vurmada 54.4 adet/bitki ve ocak sisteminde 30.5 adet/bitki'dir. Sonuç olarak, 'Tombul' fındık çeşidinin genç bitkilerinin vejetatif özellikleri üzerine bir, iki, üç sıralı yoğun dikim sistemlerinin etkisi genellikle benzer bulunmuştur. Ancak, çizik atma, Perlan veya çizik atma+Perlan dallandırma uygulamaları ile birlikte iki sıralı yoğun dikim sistemi (444 bitki/da), yüksek dişi çiçek kümesi sayısı ile öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of branching at an early age in single-row, double-row, and triple-row dense planting systems on the vegetative and generative development of young 'Tombul' hazelnut plants, characterized by semi growth were investigated. The experiments were conducted at the Giresun Hazelnut Research Institute between 2023 and 2025. Treatments on branching were applied to the new, one-year-old main stem of young plants at the stage of apical bud burst. This young plant had previously grown freely for a year and was then pruned back to 2-3 buds. The treatments included notching, 5000 ppm Perlan (1.8% BA+1.8% GA4+7), notching+5000 ppm Perlan, and topping. In the ocak system (control), no branching treatments were applied. In hazelnut plants with a proleptic shoot structure, abundant (avg.15.7), wide-angled (avg.83.4°) and sufficient length (avg.29.4 cm) lateral branches were formed in the 2nd year, especially with the treatments of notching, Perlan, notching+Perlan. In the ocak system, these values were 9.3 branches, 76.1°, and 22.8 cm, respectively. In these treatments, the number of secondary lateral branches in the plants at 3 years of age was also high (avg.60.5). The values were 43.2 in the topping and 10.5 in the ocak system. Female and male flower clusters formed in the plants starting from the second year. In three-year-old plants, the highest number of female flower clusters was determined in the double-row system (98.3), and in the treatments of notching, Perlan, notching+Perlan (avg.91.6). These values were 54.4 and 30.5 in the topping and ocak system, respectively. In conclusion, the effects of the single-row, double-row, and triple-row dense planting systems on the vegetative characteristics of young plants of the 'Tombul' hazelnut were generally found to be similar. However, the double-row system (444 plants/da) in combination with notching, Perlan, or notching+Perlan branching treatments was distinguished by a high number of female flower clusters.