Romanın 'manga'ya uyarlanması: Albert Camus'nün Yabancı'sı
The adaptation of the novel into 'manga' : Albert Camus's the Stranger
  1. Tez No: 998994
  2. Yazar: BUKET KOÇANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Albert Camus'nün Yabancı adlı romanının Ryota Kurumado tarafından gerçekleştirilen manga uyarlamasını, uyarlama kuramları ve çizgisel anlatı kuramları çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, uyarlamayı kaynak metne sadakat temelinde değerlendiren indirgemeci yaklaşımların ötesine geçerek, yazınsal bir anlatının görsel-ardışık bir anlatı ortamında geçirdiği yapısal, anlatısal ve algısal dönüşümleri ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu bağlamda manga uyarlaması, romanın basitleştirilmiş bir temsili olarak değil; kendi anlatı mantığına ve estetik düzenine sahip özerk bir yeniden yazım pratiği olarak ele alınmaktadır. Tezde, Camus'nün romanda dil aracılığıyla kurduğu sınırlı ve mesafeli anlatıcı sesinin, manga uyarlamasında doğrudan bir eşdeğerle temsil edilmediği; anlatıcı işlevinin panel düzeni, kadraj, ritim, tekrar, sessizlik ve boşluk gibi görsel düzenekler aracılığıyla yeniden dağıtıldığı gösterilmiştir. Romanın anlatma kipine dayalı yapısının, manga anlatısında gösterme kipine evrilmesiyle birlikte, zaman ve ritim algısının da köklü biçimde dönüştüğü saptanmıştır. Manga anlatısında zaman, doğrusal bir akış olarak temsil edilmekten ziyade, panel temelli ve mekansallaştırılmış bir deneyim olarak okur tarafından yeniden kurulmaktadır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi, Linda Hutcheon'ın uyarlamayı ürün, süreç ve alımlama deneyimi olarak ele alan yaklaşımı ile Julie Sanders'ın kültürel ve etik yeniden yazım kavramlarına dayanmaktadır. Ayrıca Scott McCloud ve Thierry Groensteen'in çizgisel anlatı kuramları, manga anlatısının teknik ve yapısal özelliklerini çözümlemek için kullanılmıştır. Sahne bazlı karşılaştırmalı çözümlemeler, manga uyarlamasının sessizlik ve boşluğu anlam üretiminin merkezine yerleştirerek Camus'nün“saçma”düşüncesini dil dışı bir düzlemde yeniden deneyimlenebilir kıldığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu tez, manga anlatısının felsefi ve yazınsal derinliği yüksek metinleri yeniden üretme kapasitesini görünür kılarak, uyarlama ve çizgisel anlatı çalışmalarına kuramsal bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Ryota Kurumado's manga adaptation of Albert Camus's The Stranger through the lens of adaptation theory and graphic narrative approaches. Its primary aim is to reveal the structural, narrative, and aesthetic transformations that occur when a literary text is transferred into a different narrative medium, and to consider adaptation not as a secondary or derivative product dependent on the original work, but as an autonomous narrative practice. In this context, the manga adaptation is analyzed as a distinctive example of how novelistic narration is reorganized within the visual narrative domain. The theoretical framework of the thesis is based on Gérard Genette's narratology, Thierry Groensteen's theories on meaning relations between panels, Linda Hutcheon's theory of adaptation, and Scott McCloud's concepts developed in relation to comics storytelling. Genette's notions of narrative time, focalization, and narrator; Groensteen's spatial and network-based approach to meaning production; Hutcheon's perspective that views adaptation as a process of re-experiencing; and McCloud's concept of closure, which emphasizes reader participation, together enable a multidimensional analysis of the transformation from novel to manga. In the analytical section, The Stranger and its manga adaptation are examined comparatively. The narratological consequences of the transition from novel to manga are analyzed under the headings of narrator and focalization, narrative time and rhythm, visual use of space, character construction, and the philosophy of the absurd. The analysis demonstrates that the novel's first-person internal focalization is transformed into visual focalization in the manga; that narrative time is spatialized, that the character of Meursault is reconstructed through visual repetition and silence; and that the reader becomes an active agent in the construction of meaning. These theoretical tools also reveal that the absurd, which in the novel is grounded in linguistic restraint, is rearticulated in the manga as an experiential dimension through repetition, suspension, and visual silence. The decision to open the narrative with the courtroom scene represents a major structural shift, profoundly altering the perception of narrative time and the reading experience. In conclusion, this thesis demonstrates that manga and comics function as autonomous and equivalent narrative forms in relation to literary texts. The findings indicate that the manga adaptation of The Stranger does not eliminate the philosophical and narrative structure of the novel, but rather reconstructs it within a different sensory regime. By proposing a comprehensive analytical model that combines narratology and graphic narrative theory, the study offers a method applicable to novel-to-manga and, more broadly, novel-to-comics adaptations. In this respect, it aims to make a theoretical and methodological contribution to the relatively limited body of Turkish academic literature on novel–manga adaptations.